Öğretmen Diyarı

Eğitimde çalışacak: 13 bin kişi aranıyor


İş ve insan kaynakları sitesi Yenibiris.com, iş ilanları ve ilanlara yapılan başvurular doğrultusunda, 2015 ikinci çeyrek istihdam raporunu hazırladı. Rapora göre en fazla eleman aranan sektörlerde ilk 3 sırada yine turizm, eğitim ve perakende yer aldı. 


Turizm-otelcilik sektörü, eleman ihtiyacı önceki 3 aya göre düşse de ilk sıradaki yerini korudu. Yeni eğitim öğretim yılına hazırlanan eğitim sektöründe ilanlar yüzde 20 oranında artarken başta İngilizce öğretmeni olmak üzere bu dönemde aranan kişi sayısı 13 bin civarında. Bütün branş öğretmenliklerinde yoğun ihtiyaç sözkonusu. Perakende ise önceki dönemlerdeki benzer hareketliliğini sürdürüyor. Bankacılık- finans sektörünün 13. sırada yer almasına rağmen başta gişe elemanı olmak üzere yaklaşık 5 bin kişilik alım yapması bekleniyor.


En fazla alım satış ve pazarlamada 

İş dünyasında bütün sektörler genelinde en çok satış, muhasebe ve mühendislik kadrolarında alım yapılıyor ancak nisan-mayıs-haziran aylarında kadrolarını tamamlamak isteyen eğitim kuruluşlarının öğretmen arayışı atağa geçmiş durumda. Yenibiris.com ilanlarına göre bu alanlarda alınacak kişi sayısı yaklaşık şöyle: 


Satış: 33.694 satış temsilcisi


Mühendislik: Ağırlıklı makine ve inşaat olmak üzere 907 mühendis


Muhasebe: 1.021 muhasebe uzman ve yardımcısı


Bankacılık popülerliğini koruyor 

Nisan, mayıs ve haziran aylarında iş arayanlar yine en çok bankacılık sektörüne iş başvurusu yaptı. Bankalara yapılan başvurular önceki döneme göre yüzde 6 arttı. Eğitim sektörü de, ilan artışına paralel olarak en çok başvuru yapılan diğer sektör oldu. Bu sektöre başvurularda yüzde 70 oranında artış var. 


Gişe elemanı pozisyonu, deneyim gerektirmeyen ve en fazla ilan verilen pozisyon olması nedeniyle en fazla başvuru yapılan ilan oldu. İkinci sırada branş öğretmeni, üçüncü sırada satış danışmanı, dördüncü sırada çağrı merkezi müşteri temsilcisi, beşinci sırada muhasebe elemanı yer alıyor. 


En çok iş ilanı verilen iller değişmedi. İstanbul’un ardından sırasıyla Ankara, Antalya, İzmir ve Bursa geldi. 


2015 ikinci çeyrek istihdam verileriyle ilgili olarak Yenibiris.com Yönetim Kurulu Üyesi Kâmil Özörnek, “Yeni eğitim-öğretim yılına hazırlanması sebebiyle eğitim sektöründe ilan artışı yılın bu döneminde olağan. Eğitim kurumları bütün branşlarda ancak en çok da İngilizce ve matematik öğretmenliklerinde alım yapıyor. Eğitim danışmanı ve sekreter, bu sektörde en çok aranan diğer pozisyonlar olarak öne çıkıyor. Eğitim sektöründe ilanların daha da artmasını bekliyoruz. Üniversiteden mezun olan veya olmaya yakın olan gençlerin de özgeçmişlerini oluşturmaları sebebiyle yeni mezun özgeçmişlerimizde de yüzde 33 oranında artış oldu. Gençlere özgeçmişlerine uygun işlere başvuru yapmalarını ve her türlü deneyim fırsatını değerlendirmelerini öneririm” dedi.

Kaynak: Hürriyet 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim