Öğretmen Diyarı

Eğitimde bir yıl puan hesaplamaları ve tartışmalarıyla geçti!

Bu yıl eğitim için ‘tartışmalar’ ve hesaplamalarla geçen bir yıl oldu. İkisi mahkeme kararıyla olmak üzere ilk kez liselere yerleştirmelerde uygulanan TEOG puanları 3 kez hesaplandı, yerleştirmelerde sorun yaşandı, dershanelerin kapatılmasını öngören yasa çıktı. Yılın son ayı yapılan karma eğitim, ‘kokteyl dersi’nin kaldırılması, din eğitiminin birinci sınıfta başlaması gibi kararların çıktığı Eğitim Şûra’sıyla başlayan bu tartışmalar, gelecek yıla da taşınacak.

2014 yılı eğitim açısından tartışmaların yoğun yaşandığı bir yıl oldu. 5. sınıftan itiberen öğrencilerin türban takmasına izin veren yönetmeliğin çıkması, dershaneleri kapatacak kanunun yürürlüğe girmesi, liselere geçişte yeni sistem en çok tartışılan konular arasında yer aldı. Yılın son ayı yapılan 19. Eğitim Şûrası’nda alınan kararlar ise eğitimle ilgili tartışmaları 2015 yılına da taşıyacak. İşte 2014 yılında eğitimde en çok konuşulan değişiklikler:

HEP HESAPLAMA HEP HATA: Yılın ilk günlerinde 2013’te son kez yapılan Seviye Belirleme Sınavı’nın (SBS) sonuçlarına ilişkin, mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı üzerine yaklaşık 1.3 milyon öğrencinin yerleştirme puanları tekrar hesaplandı. Yeni hesaplama 103 öğrenciyi etkiledi.

BİR TEOG ÜÇ HESAP: İlk kez liselere geçişte uygulanan Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) sınavlarında 4’ü mahkeme kararıyla olmak üzere 8 soru iptal edildi ve yürütmeyi durdurma kararı verildi. 1.271 milyon öğrencinin puanı ikinci kez hesaplandı. İkili kopya gerekçesiyle mahkeme bir kez daha yürütmeyi durdurma kararı verince puanlar üçüncü kez hesaplandı.

YERLEŞTİRMESİ DE TARTIŞILDI: Tercih listesinde olmadığı için 9 bin 802 öğrenci evlerinden 150 kilometre uzağa bile yerleştirildi, tercih etmedikleri halde aralarında Hahambaşı İsak Haleva’nın torununun da olduğu öğrenciler imam hatip liselerine yerleştirildi.

DERSHANE KARARI BU YIL: Dershanelerin 1 Eylül 2015’te kapanmasını öngören yasa çıktı. 

7 BİN MÜDÜR GÖREVDEN ALINDI: Temel Eğitim Kanunu’nda değişiklik yapıldı, 4 yılını dolduran 16 bin müdürün görevi son buldu. Müdürlerden 7 bini; veli, öğrenci, öğretmen oylarının da kullanıldığı değerlendirmelerle 75 puanı tutturamadıkları gerekçesiyle görevden alındı. Açılan davalar sürüyor. 81 il milli eğitim müdüründen 12’si merkeze alındı. 

AZINLIKLARA DİN SORUSU: Bu yıl ilk kez azınlık öğrencilerine din sorusu soruldu. Musevi öğrenciler TEOG’da kendi dinlerinden 20 soru yanıtladı. n

TÜRBAN 5. SINIFTA: Öğrencilerin kılık ve kıyafetlerine dair yönetmelik değiştirilerek ortaokul ve lise öğrencilerinin türbanla okula gitmesi sağlandı. 

86 YIL SONRA SÜRYANİ ANAOKULU: 49 yıl sonra 2013’te Gökçeada’da Özel Gökçeada Rum İlkokulu’nun açılmasının ardından 2014’te de 86 yıl sonra ilk kez Özel Mor Efrem Süryani Anaokulu’nun açılmasına izin verildi.

167 BİN ÖĞRENCİYE TEŞVİK: Özel okulda okuyacak 250 bin öğrenciye 2 bin ile 3 bin 500 TL arasında teşvik verilmesi kararı alındı, ancak 167 bin 942 öğrenci yararlandı.

KARMA EĞİTİM VE OSMANLICA TARTIŞ- MASI: 2-6 Aralık’ta bakanlığın yol haritasının belirlendiği 19. Milli Eğitim Şûrası’nda karma eğitimin kaldırılması önerisi tartışmalara neden oldu. Eğitim Bir Sen’in talebi kabul edilmedi. İmam hatip ve sosyal bilimler liselerinde zorunlu diğer lise türlerinde ise seçmeli olarak okutulması kararı alındı.

KOKTEYL DERSİ KALKTI, DİN DERSİ 1’E İNDİ: Şûrada otelcilik ve turizm meslek liselerindeki “alkollü içki ve kokteyl hazırlama” dersinin kaldırılması, ilkokul 1’den itibaren din kültürü ve ahlak bilgisi dersi ile okul öncesinde değerler eğitiminin başlatılması kararları alındı.

OKULLARA MESCİT AÇILDI: Ortaöğretim Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle okullarda mescit açılması sağlandı.

SURİYELİYE ÖZEL KONTENJAN: Anadolu liseleri başta olmak üzere, savaştan kaçan Suriyeli öğrencilerin kontenjana bakılmadan okullara yerleştirilmelerinin önü açıldı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim