Öğretmen Diyarı

Eğitimcinin sürgüne gönderildiği yer..

Eğitimcinin sürgüne gönderildiği   yer,

Ankara’ya yaklaşık 75 KM uzaklıkta olan ve merkez ilçe nüfusunun  yaklaşık 10 bin        olduğu bu ilçede görev yapan memurların %80 ni Ankara’ya  otobüsle, özel servislerle veya özel diğer vasıtalarla her gün gelip gitmektedirler.Haymana ilçesinde okulları gezdik ve öğretmenlerle sohbet ettik,kendisi ile konuştuğumuz her öğretmenin bir kalp kırıklığı ve mağduriyeti var.

Haymana ilçesinde toplam öğretmen sayısı  yaklaşık 350 civarında MEM çalışanları ile birlikte toplam Çalışan sayısı 440 civarındadır.

Haymana ilçesine Ankara MEB sürgün yeri olarak görmektedir.diyorlar ortak kanaat bu

Öğretmen ve İdarecilerle konuştuk, Ankara MEB’in Haymana’ya bakış acısı hakkında kendilerine somut ipuçlarının var olduğunu belirterek Ankara MEB’in Haymana Bakış açısının değişmesi gerektiğini ifade ettiler.İsminin gizli tutulmasını isteyen bir okul idarecisi ise MEB ‘in bakış acısını somut örneklerle açıklamak daha doğrudur ,diyerek Haymana’ya gönderilen her üç öğretmenden biri soruşturma ile gönderiliyor, üç de biride buradaki okullara okul idarecisi olarak gönderiliyor ve bir hafta sonra tekrar merkeze çekiliyor. Bizler bazen şaşırıyoruz idareci atanan kişi haymana’ya dahi gelmeden kağıt üzerinde gelip kağıt üzerinde gitmektedir. Bu nedenle ilçede ki okullarda sirkülasyon çok fazla “ diyor

Haymana’da Öğretmen açığı çok fazla

Bir öğretmenimiz, “Ankara MEB öğretmen kadrosunda 900 sınıf öğretmeni fazlalığı var, bunu  MEB yetkilileri sürekli söylemektedir. Bakanlığımızda bunu ısrarla vurgulamaktadırlar, fakat Haymana ilçesinde sınıf öğretmeni açığının olması  bizde şaşkınlık yaratıyor. Bizler Ankara’ya gelebilmek adına doğu hizmetimizi yaparak normal tayinle haymana’ya geldik, Bakın Aynı okulda görev yaptığımız arkadaşlar hep soruşturma ile gelmişlerdir. Norm fazlası öğretmenler neden buradaki okullara gönderilmiyor”diyorlar

Yaptığımız araştırmada yüz,yüze konuştuğumuz öğretmenlerle konuştukça içimiz burkuldu ,midemiz kalktı ve Kamil Aydoğan döneminde haymana’ya sürgün edilen öğretmenler topluluğu ile konuştuk ve bu kadarına da pes dedirten uygulamaların varlığı bizi fazla şaşırtmadı. Çünkü sık sık Tetikçi müfettişlerle basın haberlerinde karşılaşıyoruz ve Allah Bu tür müfettişlere bir kez daha lanet etsin demekten kendimi alamıyorum, öğretmen arkadaşımızın anlattıkları örneklerden bir kaçını sizlerle paylaşmak istiyorum.

İlhan koç isimli bir öğretmenimiz Kamil Aydoğan döneminde haymana ilçesinde bir gün dahi öğretmenlik yapmamış  fakat kurucu müdür atanmış,fakat kağıt üzerinde işlem yapılmış şahıs Ankara MEB ‘de şube müdürü olarak görev yapmış, sonrasında cemaatçi yapılanma haberleri  nedeniyle il milli eğitimde görevi sonlandırılmış sonrasında merkezi bir ilçede okul müdürü olarak görevine devam ettiği ifade edilmektedir.

İlçe müdürü Faruk Arıboğa ise aynı şekilde İlçe Milli eğitim müdürlüğüne atanmış fakat görev yapmamış bu kişilerin ortak özelliği halka hizmet hakka hizmet parolasını dillerinden düşürmemeleri nerde hizmet diye sormak lazım hani amaç hizmetti peki nerdesiniz ?

Bir öğretmenimiz anlatıyor, o anlattı biz ağladık,biz ağladık o anlattı derler ya işte öyle bir şey öğretmenimizin disiplin cezası dahi olmadan Polatlıdan Haymana’ya soruşturma sonucu gönderilmiş, eşi ,Polatlıda öğretmen 3 çocuk var ve Polatlıda okula gidiyorlar. Her gün özel arabası ile Polatlıya gidip, geliyor, üstelik bayan ve Eğitim BİR SEN üyesi garip değil mi?

Ankara’da yüzlerce örnek var A okulundan alınır B okuluna verilir okul arasındaki mesafe yüz metreyi geçmez fakat adamına şahsa göre uygulama, denirki biz aile bütünlüğünü düşünüyoruz, kişi zaten mağdur olmuş birde biz mağdur etmeyelim diyorlar. Birde ekliyorlar para,namus varsa gereğini yaparız ama basit suçlarsa kişiyi mağdur etmeyiz diyen malum kişilere soruyoruz bu kişide parada yok namus meseleside değil yüz kızartıcı suçu da yok ve üstelik bayan eşi de öğretmen peki haymana’da ne işi var verilecek cevabı söyletelim mahkemeyi kazansın gelsin, Allah’dan kork mu yorsanın kul Dan utanın ona mahkemenin yolunu gösteren zaat diğeri hırsız haydut olduğu halde ona niye mahkemenin yolu gönderilmiyor.

Haymana ilçesinde adı var fakat kendisi olmayan onlarca örnek var

Bir öğretmen yaklaşıyor yanımıza kendisinin Elmadağ İlçesinden soruşturma sonucu geldiğini söylüyor günlük geliş, gidiş yapıyor aldığı maaşın yarısı yol parası gidiyor, hayatının yarısıda yolda gidiyor. Bir başka öğretmen keçi örenden soruşturma sonucu gelmiş, bir diğer sınıf öğretmeni Çankaya’dan vel hasıl vel kelam her biri basit nedenlerle soruşturma ile gelmiş motivasyon yok moraller sıfır, siz bu öğretmeni nasıl motive edeceksiniz de haymana’da eğitimi şaha kaldıracaksınız, motivasyonu nasıl artıracaksınız, öğretmenin yaşadığı tranvaları atlatması için ne gibi bir yöntem geliştireceksiniz, yoksa Nallıhan’a sürgün mü edeceksiniz, siz bilirsiniz hesap döner sap döner,keser döner diye bir atasözünü size hatırlatarak haymanalı eğitimcileri gönülden selamlıyor, Allah sabır versin, iyi kullarla karşılaştırsın

Kamu.tv.tr

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim