Öğretmen Diyarı

Eğitimciler Suriyeli Sığınmacıları Yalnız Bırakmadı

Şanlıurfa’da başta açılan kamplar olmak üzere pek çok lojman, spor salonu ve bunun gibi boş yerlerde kalan Suriyeli mültecilere eğitim camiası yardım elini uzattı. Sokaklarda başı boş dolaşan aç ve susuz mültecilere yardım kolileri iletildi. Şanlıurfalı bir grup eğitimci kendi aralarında ve çevrelerinde topladıkları yardımları özellikle çocuklu ailelerin yoğun olduğu bölgelere giderek çevreden topladıkları maddi ve ayni yardımlarla oluşturdukları yardım kolilerini sığınmacı ailelere dağıttı. Bazı terk edilmiş binalarda, boş spor salonlarında ve üstü kapalı her alanda zor şartlarda yaşayan ailelere yardım ulaştıran öğretmenler hazırladıkları kolileri ailelere teslim etti.

Öğretmenler yaptıkları açıklamada küçücük bir veya iki odalı evlerde 4 -5 aillenin bir arada yaşadığı ve zor şartlarda hayatlarını sürdürdükleri yerlere ulaşarak buralara yardım kolileri dağıttıklarını söylediler. Yardım kolilerinin içinde her türlü kuru gıda bakliyat ve yağ, peynir gibi kahvaltılık yiyecekler ile ilaç ve diğer benzer maddelerin bulunduğu kaydedildi. Zor durumda kalan Suriyeli kardeşlerimizin yanında olacağız diyen öğretmenler yardımlaşmanın Müslümanlığın bir gereği olduğunu belirtti.

 

Dünya devi ülkelerin bir avuç mülteciye  bakarken ekonomilerinin yerle bir olduğu ifade edilirken Türkiye’de şu an milyonlarca göçmenin bulunduğunu belirten yetkililer bu da Türkiye’nin yardımseverliğinin misafirperverliğinin en iyi örneğidir dedi.

 

Suriye ile aramızda dini ve tarihi ortak bağların olduğunu belirten öğretmenler ortak duygular yaşadığımız insanlar şu an yardıma muhtaçken onlara yardımı esirgersek ileride aynı duruma düşersek ne olur diyerek yardım kolilerini iletti. Bölgedeki bazı ailelerle sohbet eden öğretmenler Suriyelilerin hayır dualarını alarak bölgeden ayrıldı. Yardımların önümüzdeki aylarda da ulaştırılmaya çalışılacağı belirtiliyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol