Öğretmen Diyarı

Eğitimciler isyan ediyor; Sesimizi duyan YOK (!)

MURAT AYDIN


Eğitim sistemi çok tartışılıyor. Çok tartışılıyor ancak bu tartışmalardan uygulamada tutarlı olabilecek bir sonuç çıkmıyor. Aslında tartışmalar önemli sonuçlar doğuruyor…


Sistemin tartışılması aslında çok güzel… Tartışmaların olmadığı noktada toplumun her kesiminin benimseyeceği, kabul edeceği sonuçlar çıkmaz. Ancak bir şeylerin dikte edilmesi sonucunu doğurur.


Türkiye’de eğitim sisteminin sokak tartışmalarının ötesinde bilimsel tartışmalarla, öncelikle eğitim sektöründe bulunan eğitmenler, sivil toplum kuruluşları, sendikalar, üniversiteler, yazarlar, çizerler v.s ile sektör dışı alanlarından düşünceler alınarak iyi sonuçlara ulaşılacağı kanısındayım.


Aslında sektörün her alanından insanlar sistemle ilgili çalışmalar ve çalışmalar yapıyor.


Ama bu insanlar ne kadar sesini duyurabiliyor, ne kadar dikkate alınıyor. Önemli olan bu. Türkiye’de eğitimle ilgili en çok tartışılan kurumlardan biri YÖK, yani Yüksek Öğretim Kurulu.


YÖK 12 Eylül 1980 darbesi ile kurulmuştu. Bu güne kadar herkes tartıştı ama kimse kaldıramadı. Türkiye siyasetinde ilginç kararlar ve politik zaaflar vardır. 12 Eyül’ün koyduğu yüzde 10 barajı, baraj sorunu olan her parti için kaldırılması zaruri görülür. Bugün Cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturan


Tayyip Erdoğan’ın siyasi temeli milli görüşün Refah Partisi de baraj problemi yaşadığı yıllarda, yüzde 10’un kaldırılmasını bizzat kendileri istemişlerdi.


Ama şimdi gelinen noktada bu baraj bir türlü inmiyor. YÖK’te öyle, siyasiler ipi eline alınca, istediği gibi çekip çeviriyor. YÖK’ü yok etmek, iktidarların işine gelmiyor. Çünkü, üniversitelerde egemenlikleri biter.


Bahçeşehir Üniversitesi Amerika ve Almanya’dan sonra 3. Yurt dışı kampüsünü Gürcistan’ın başkenti Batum’da açtı. Mütevelli heyeti başkanı Enver Yücel’in orada yaptığı konuşmada, söylediği şu sözler çok dikkat çekiciydi. Ki Enver Yücel eğitim sektöründe önce olan bir girişimci. Eğer o bu sözleri söylüyorsa, başkalarının ne dediği hiç önemli değil…


-“Üniversite açma konusunda en zor ülke Türkiye. Neyi nasıl yapmanız gerektiği size söylenmiyor. Belli bir standardı olmadığı için de, yaptıklarınızın kabul edilip edilmeyeceğini bilmiyorsunuz. Gürcistan’da hiçbir zorluk çekmedik. Çünkü ne istendiği belli ve hazırlayıp veriyorsun. Bizde net değil. Herhalde bazı kurumlar otoriteyi ellerinde tutmak istiyor.”


Özel Okullar Birliği’ de eğitimle ilgili güzel bir çalışma yapıyor. Çalıştaylar düzenliyor. Bu çalıştaylarda sektörün olduğu gibi har alandan insanlar davet edilip fikirleri alınıyor. En son yapılan çalıştay Ulus’taki MEF Lisesi’nde gerçekleştirildi. İlk ve Ortaöğretimle igili çalıştaya katılanlar yüksek sesle konuşup fikirlerini söyledi.


Buralardan çıkan seslere kulak verecek birileri yok.


YÖK bu gidişte ya YÖK olacak ya YOK olacak…

 

sozcu.com.tr

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol