Eğitim yardımları nelerdir?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından Okul Müdürlerine Gönderilmek Üzere Hazırlanan Sosyal Yardım ve Sosyal Hizmetler çeşitleri

EĞİTİM YARDIMLARI

1-Şartlı Eğitim Yardımları

2013 yılında yaklaşık 2 milyon öğrencinin fayda sahibi olduğu Şartlı Eğitim Yardımları kapsamında;yoksul ailelere çocuklarının okula devam etmeleri şartıyla, "Şartlı Eğitim Yardımı" yapılmaktadır. Ödemeler PTT'ler aracılığı ile doğrudan anneler adına açılan hesaplara yapılmakta, kız çocuklarına yapılan yardım miktarı erkek çocuklarına yapılan yardım miktarından daha yüksektir.

Aylık ödeme miktarları ise şu şekildedir:

İlköğretime devam eden erkek öğrenci için/aylık 35 TL.

İlköğretime devam eden kız öğrenci için/aylık 40 TL.

Ortaöğretime devam eden erkek öğrenci için/aylık 50TL.

Ortaöğretime devam eden kız öğrenci için/ aylık 60 TL.

2-Öğle Yemeği Yardımı

1997 yılında başlatılan 8 yıllık temel eğitimdeki taşımalı eğitim uygulaması kapsamında, okulların bulunduğu merkezlere taşınan yoksul öğrencilere öğle yemeği verilmesini içeren bu program, 2003-2004 öğretim yılından itibaren kaynağı SYDT Fonundan karşılanarak il ve ilçe Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından yürütülmektedir.

3-Ücretsiz Ders Kitabı

2003-2004 eğitim-öğretim yılından bu yana kaynağı SYDT Fonundan aktarılmak suretiyle MEB tarafından ilköğretim öğrencilerinin kitapları ücretsiz verilmektedir.

4-Öğrenci Barınma Yardımı

Taşımalı sistem dışında kalan ilköğretim ve ortaöğretim öğrencilerinin barınma ihtiyaçlarına yönelik Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları (SYDV)'nca yurt yapılmaktadır.

5-Engelli Öğrencilerin Ücretsiz Taşınması

"Özel Eğitime Gereksinim Duyan Öğrencilerin Okullara Erişiminin Sağlanması İçin Ücretsiz Taşınması Projesi" Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim Rehberlik ve Danışma Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Bakanlığımız Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve SYGM işbirliği ile 2004-2005 eğitim öğretim yılından bu yana uygulanmaktadır.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim