Öğretmen Diyarı

EĞİTİM UZMANLARINDAN HUKUK ZAFERİ

6528 sayılı kanunla görevden alınan ilçe milli eğitim müdürü açtığı davayı kazandı
 6528 sayılı kanunla görevden alınarak şahsa bağlı eğitim uzmanı yapılan yöneticilere mahkemeden müjde geldi. Anayasa Mahkemesinin ilgili maddeleri iptali ardından şahsa bağlı eğitim uzmanlığının mülga duruma düşmesi ardından Milli Eğitim Bakanlığının konuyla ilgili tutumu merakla bekleniyordu. Anayasa Mahkemesi kararını sadece süresi içerisinde dava açan yöneticiler için uygulayacaklarını, diğerleri için AYM kararlarının geriye doğru işlemezlik ilkesini işleteceklerini açıklayan MEB'in açılan yüzlerce dava karşısında ne yapacağı merakla bekleniyor.

Şahsa Bağlı Eğitim uzmanları genel olarak: Görevlerine döndürülüp döndürülmemenin MEB'in takdirinde olduğunu ancak; AYM kararından sonra dondurulan maaşlarının telafi edilmesi, mali kayıplarının geçmişe doğru hesaplanarak taraflarına iade edilmesi, eski görevlerine muadil bir görev tanımıyla yeniden etkin olarak MEB'de görev almaları kaydıyla gerekirse açtıkları davalardan bile feragat edebileceklerini söylüyorlar.

Tek başına iktidarla birlikte artık yeni dönemde yasal düzenlemenin de kısa sürede yapılabileceğini göz önünde bulundurursak MEB'in bu hukuk kaosunun önüne geçmesi daha da mümkün hale gelmiştir.

AYM kararına rağmen hiçbir şey yapmamak mümkün değildir. Halihazırda şahsa bağlı eğitim umanlarının bu görevlerinde kalmalarına imkan kalmamıştır.

İl milli eğitim müdürlüklerinde ihdas edilecek yeni bir görevle ve bu göreve ilişkin yeni görev tanımıyla bu yöneticiler değerlendirilmelidir.

İşte şahsa bağlı eğitim uzmanlarının bundan sonra da açtıkları davaları kazanacaklarının ispatı gibi olan mahkeme kararı:


personelmebhaber.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim