Öğretmen Diyarı

Eğitim şurası şaşırttı, okul öncesi de ayrılıyor

Bakan Avcı “Gündemde yok” dedi ama, 4+4+4’ün mimarı Eğitim Bir-Sen’in “Okul öncesi eğitimde, kızlar ve erkekler ayrılsın” önerisi komisyondan geçti. Son karar, Şûra’nın Genel Kurulu’nda verilecek.

MEMURLAR - Bu yıl 19.’su düzenlenen Eğitim Şûrası, konuşulan maddelerden çok Eğitim Bir-Sen’in önerileriyle gündeme geldi. Eğitim Bir-Sen, 2-6 Aralık tarihleri arasında düzenlenen Şûra öncesinde internet sitesinde karma eğitim zorunluluğunun kaldırılması için öneri sunacaklarını söyledi. Ancak Milli Eğitim Bakanlığı’nın açıkladığı gündem maddelerinde böyle bir madde yoktu. Bakanlık Şûra’nın şu gündemle toplanacağını duyurdu:

Öğretim programları ve haftalık ders çizelgeleri

Öğretmen niteliğinin arttırılması

Eğitim yöneticilerinin niteliğinin arttırılması

Okul güvenliği

MEB’in bu açıklamasına rağmen karma eğitim tartışmaları devam edince Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı dün bir açıklama daha yaptı. Avcı, “Şûra yönetmeli ğinde hangi konuların nasıl görüşüleceği çok net bir şekilde tanımlı. Gündemde olmayan konularda kararlar almak mümkün değil. Değerli şûra katılımcıları kişisel olarak veya kendi kurumları adına, sendikaları, dernekleri, vakıfları adına değişik konularda açıklama yapmaları anlaşıla bilir ama bütün bunlar şuramızı bağlayacak kararlar değildir. Konular belli. Şûra yönetmeli ğinin ilgili maddeleri uyarınca tavsiye karar larına dönüştüreceğiz. Üyelerimizin kendi adlarına yapacakları açıklamaları, Şûra’da karar alınmış gibi yapılacak yayınlar yanlış olacaktır” dedi.

 

GENEL KURULDA GÖRÜŞÜLECEK

 

Bu açıklama üzerine Şûraya katılan isimlere ilk gün neler görüşüldüğünü sorduk. İlk günde Öğretim Programları ve Haftalık Ders çizelgesi Komisyonu’nda gündem dışı maddelerinin görüşüldüğünü dile getiren Eğitim-Sen Kadın Sekreteri Ebru Yiğit, şunları aktardı; “Komisyonda Eğitim-Bir Sen önergeler sundu. Bu önergelerin oylandı. Bizlerin red oylarına rağmen çoğunluk oyuyla, Şûra’nın son günündeki Genel Kurul’da görüşülmesine karar verildi. Okul öncesi eğitimle ilgili 6 Aralık günü görüşülmesine karar verildi. Okul öncesi eğitimle ilgili önergeler şunlar:

Kız ve erkek okullarının ayrılması

Yemek duasının zorunlu tutulması

Peygamber hayatı, Kur’an-ı Kerim derslerinin verilmesi

Allah sevgisi, Peygamber sevgisi, cennet ve cehennem konularının işleneceği Değerler Eğitimi dersinin verilmesi. Komisyonda ayrıca özel imam hatip liselerinin açılması da konuşuldu. Bu önergenin de Genel Kurul’da görüşülmesi kabul edildi.”

 

memurhaber.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim