Öğretmen Diyarı

Eğitim Sistemine Yeni Okul Kategorisi Eklendi

 Bu yenilik eğitim sistemine 'hazırlık liseleri' kategorisini ekledi.

Geçtiğimiz mart ayında dershanelerin kapatılmasıyla ilgili düzenlemenin yasalaşmasıyla birlikte sayıları yaklaşık 3 bin 300 dershanelerin çoğu dönüşüm sürecine girdi. Bin 400'e yakın dershane dönüşüm başvurusu yaptı.

Bu süreçle birlikte eğitim sistemine "hazırlık liseleri" adıyla yeni bir kategori eklendi. Bu okullar öğrencileri 4 yıllık akademik lise eğitiminin yanı sıra üniversite giriş sınavına hazırlayacak. Yani hem lise hem de dershane eğitimi bir arada olacak. İşte hazırlık liseleriyle ilgili merak edilen sorular ve yanıtları:  Ücretler ne kadar olacak?  Bu liselerin ücretleri 6 bin TL'den başlıyor.

Hazırlık liselerine 3 bin TL eğitim teşviki de veriliyor.  Dönüşen dershanelerin avantajları neler olacak?  Dönüşen dershaneler öğrencileri üniversiteye hazırlayacak okullardır. Hedef öğrencinin kariyerini doğru ve etkin biçimde öğrenci ile birlikte planlayabilmek. Üniversite hazırlık çalışması bu sistem sayesinde 4 yıla yayılacak.

ÖZEL OKULA TEŞVİK EDECEK Dönüşüm standartları neler? Dershane binalarına ek olarak iki laboratuvar ve ibadethane eklenecek. Bakanlık her okula kontenjanın yüzde 50'si kadar teşvik veriyor.

Bu durum öğrenci ve velilerin özel okulları tercih etmesinde etken olacak. Kontenjan sınırlaması olacak mı? Bakanlık, dönüşüm sürecindeki liselere her sınıf düzeyine özel, belirli sayıda kontenjan verdi. Her okulun fiziki koşullarına göre alabileceği öğrenci sayısı belli. Temel liselerde bir sınıfa toplam kontenjanın yüzde 30'undan fazla öğrenci alınamıyor.

 

Kaynak: sabah; Ceyda KaraaslanDikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim