Öğretmen Diyarı

Eğitim Sen Mülakatla Yapılan Şube Müdürü Atamalarının Geri Alınmasını İstiyor… (VİDEO HABER)‏
 
 
Eğitim- Sen Balıkesir Şubesinin Ankara Bölge İdare Mahkemesinde açtığı davada, mahkeme mülakatı iptal edip, yürütmeyi durdurma kararı verdi. Sendikacılar bakanlığın bu kararı temyiz edemeyeceğini ve kararın 30 gün içinde uygulanması gerektiğini vurguladı. Mahkeme kararı ile birlikte mülakatla yapılan tüm sınavların iptal edilebileceği öne sürüldü. 
 
Milli Eğitim Bakanlığı 10 Şubat- 28 Şubat 2014 tarihleri arasında gerçekleştirdiği Taşra Teşkilatı Şube Müdürlüğü Görevde Yükselme Sözlü Sınavın ardından şube müdürleri ataması yaptı. 
 
Tartışmaları ve itirazları getiren bu atamaların ardından, Eğitim- Sen Balıkesir Şubesi, Mehmet Vehbi Bolak Ticaret Meslek Lisesinde müzik öğretmeni olarak görev yapan Özlem Özalp'in sözlü sınavda başarısız sayılmasına ilişkin işlemin iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle önce Balıkesir İdare Mahkemesi'ne dava açtı. Ancak mahkeme yetkili olmadığını belirterek dosyayı Ankara 10. İdare Mahkemesi'ne gönderdi. Mahkeme verdiği kararda sendikanın bu işlemlerle ilgili yürütmenin durdurulması istemini reddetti.
 
 Eğitim- Sen'in avukatları da davayı Ankara Bölge İdare Mahkemesi'ne taşıdı. Ankara Bölge İdare Mahkemesi 1. Kurulu, 11 Eylül 2014 tarihinde verdiği kararda, sınavda sözlü sınavın değil, yazılı sınavın esas alınması gerektiğini vurgularken, davacı itirazının kabulüne, yürütmenin durdurulmasına yönelik olarak Ankara 10. İdare Mahkemesi'nce verilen kararın kaldırılmasına karar verdi. 
 
Mahkeme kararında "Hukuka aykırı olduğu ve uygulanması halinde davacının telafisi güç zararına yol açacağı açık bulunan dava konusu işlemin, dava sonuna kadar ve teminat aranmaksızın yürütmesinin durdurulmasına oy birliği ile karar verildi" denildi.
 
Hilmi DUYAR - Coşkun YAMAN/BALIKESİR, (DHA)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol