Öğretmen Diyarı

Eğitim olmazsa olmaz!

HANDE ZEYREK


Darüşşafaka 152 yıl önce kuruldu. O günden bugüne binlerce çocuğu hayata hazırladı. Kurumun tek gelir kaynağı ise bağışlar. Talha Çamaş, hayırseverlere seslendi: Olmasa da olur diyeceğiniz şeyleri bırakın ve bize destek olun.


Darüşşafaka Cemiyeti, 152 yıldır anne ya da babası olmayan, maddi durumu yetersiz çocuklara “eğitimde fırsat eşitliği” sunuyor. Onları 10 yaşında alıp, iyi eğitimli bireyler olarak üniversiteye yolluyor. O yeşil kapıdan içeriye girip kendilerine yeni bir aile bulan çocukların sayısı 10 binleri buldu. Darüşşafaka’nın başındaki isim ise Talha Çamaş… O da Darüşşafaka’da yetişmiş. Yani bir Daçkalı… 1961’de çocukken girdiği Darüşşafaka’nın son 2 yıldır Yönetim Kurulu Başkanlığını yapan Çamaş ile şarkıcı Yalın’ın ‘Olmasa da olur” şarkısıyla desteklediği yeni kampanyaları “Eğitim olmazsa olmaz”ı konuştuk:


talha-camasHER YERDEN ÖĞRENCİ VAR


* Darüşşafakalılar “iyi insandır” diyerek özetlenebilir. Çocuklara önce iyi insan olma eğitimi verilir. Darüşşafaka’da 152 yıldır aynı şeyi öğrendik ve öğreniyoruz. Anadolu’nun her köşesinden çocuk geliyor okulumuza.


* Darüşşafaka’nın yaşamı bağışlarla sürüyor. Bu yıl nasıl bir kampanya yapalım diye düşündük. Değişik fikirler arasından “Olmasa da olur” çıktı. Çünkü hayatta hepimizin bir “olmasa da olur”u var. Ama bir şey var ki olmazsa olmuyor: O da eğitim.


BAĞIŞLARLA BÜYÜYORUZ


Çamaş, kurumun bağışlarla ayakta kaldığını hatırlatıyor. İsteyen, tüm operatörlerde geçerli olan Daşüşşafaka’nın kuruluş tarihi 1863’e mesaj atarak 5 TL bağış yapabiliyor.


* Bağışta, az paralar için “ne olacak” düşüncesini taşırız. “50 liram var ne olacak?” diyorlar. Ama o 50 lirayla o kadar çok şey oluyor ki!.. Sizin 50 liranız, onun 50 lirası, benim 50 liram birleşiyor. Biz de diyoruz ki hayatınızda olmasa da olur diyeceğiniz şeyler varsa bunları bırakıp bağış yapın.


BİR ÜNİVERSİTELİ ÖRNEK OLDU!


* Bu fikir, bir üniversite öğrencisinin bize yaptığı bağışla ortaya çıktı. Erzurumlu bir öğrenci 50 lira bağış yapmış. Üniversite öğrencisi o yaşta bu parayla o kadar çok şey yapabilir ki… Mesela bir tişört alabilir, arkadaşıyla eğlenir. Ama düşünmüş ve sorumlu davranmış. Bu bizi harekete geçirdi. Demek ki insanların hangi yaşta olura olsun bir ‘olmasa da olur’u var. Bu duygu bir kampanya haline geldi. Rakam önemli değil diyoruz. Önemli olan düzenlilik.


* Darüşşafaka’ya vasiyet bağışında bulunanlar arasında kuşkusuz en anlamlısı Ulu Önder Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ın yaptığı bağıştır. 2009’da Darüşşafaka’nın arşiv ve müzesinde başlatılan yenileme çalışması sırasında bulunan vasiyet belgesi, Zübeyde Hanım’ın 1921 yılında Darüşşafaka’ya 20 bin kuruş, bugünkü karşılığıyla 2 milyon lira bağış yaptığını ortaya çıkardı.


darussafaka


 


‘DARÜŞŞAFAKA’DA ÖNCE İYİ İNSAN OLMAYI ÖĞRETİYORUZ’


Darüşşafaka, annesi ya da babası olmayan çocukları 10 yaşından sonra kuruma kabul ediyor. Çamaş, “Biz çocuklara önce iyi insan olma eğitim veriyoruz” diyor.

 

 

sozcu.com

Anahtar Kelimeler:
eğitim olmazsa olmaz

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol