Öğretmen Diyarı

EĞİTİM İÇİN ÇOK ZAMANA GEREK YOK ‘’DOĞRU ZAMAN’’ KÂFİ
Bir balıkçı nehrin kenarına avlamaya gidecekmiş. Sabah kahvaltısını yapıp düşmüş yola. Birkaç saat yürüdükten sonra öğlene yakın gelmiş nehrin kenarına. Oltasını atıp avını beklemeye başlamış. Saatler geçmiş pür dikkat oltayı attığı yere odaklanan balıkçının gözleri yorulmuş. Kıpırdamadan ayakta durduğu içinde bacakları uyuşmuş.  Derken ikindi vaktinin serinliği düşünce bir adam elinde oltası ile sessiz sessiz çıkagelmiş. Bizim balıkçının yakınlarına bir yere atmış oltasını. Bizim balıkçı dizlerinde takati kalmadığı için bir köşeye oturup onu izlemeye başlamış. İçinden de ‘’Biraz da o oyalansın bakayım.’’ diye geçirmiş. Aradan yarım saat geçmeden balıkçının oltasına sürüsü ile balık gelmiş. Balıkçı balıkları kovaya doldurup soluğu köy meydanında almış. Bizim balıkçı ise eli boş dönmüş. Köylüler ‘’Kardeşim sabahtan beri balık peşindesin bir tane getiremedin. Adam yarım saatte onlarca balık yakaladı’’ demiş. Tabi bizim balıkçı meraklanmış sebebini öğrenmek için gitmiş diğer balıkçının yanına. Sormuş ‘’Bu ne iştir böyle?  Benim saatlerce bekleyip tutamadığım balığı sen yarım saatte tuttun. Sırrı ne bu işin?’’ Balıkçı cevap vermiş ’’ Balıkçılıkta bir sır vardır. Balık oltanın suda çok kaldığı zaman değil, balık olduğu zaman oltanı atarsan yakalanır’’ demiş.  
                Açık açık anlatmak gerek bazen ama birazda düşündürmeli diye kaleme aldık bu kısa hikayeyi sizlere. Belki dedik balıkçının balığın en çok olduğu ikindi vaktini bekleyip amacına ulaştığı gibi bizde damdan düşer gibi değil de zihninizin olayın idrakine tam varabileceği anı bekleyip o zamanda anlatabiliriz meramımızı. Hani ders planlaması ve uygulaması da öyle yapılır ya. Dersin başlangıcında çocukların zihinleri hazırlanır ve konuda verilecek mesaja odaklanması sağlanır. İşte o odaklanma sağlandığı an mesaj öğrenciye ulaştırılır. Sonrada zihne iyice yerleşmesi için mesajın derinlerine inilir. Eğer odaklanma sağlandıktan sonra o mesajı zihnin doğru yerine yerleştirdiysek kovamıza doldurduğumuz balıklarla çıkarız o dersten. Ama odaklanmayı sağlayamayıp ya da odaklanan zihinlerde mesajı doğru yere yerleştiremediysek ders sonunda bizim balıkçı gibi ne gözümüzde fer kalır, ne dizlerimizde takat nede kovamızda balık olur.
                Eğitim yaşantımızda hep karşımıza çıkan bir durum vardır. Hatırlayınız: Bu gün sen bir saat çalıştın, şunun oğlu üç saat çalışmış o daha başarılı olacak sen az çalıştın sen onu geçemeyeceksin. Ya da tam tersi şu akşamları hiç sınavlara çalışmamasına rağmen başarılı olmuş. Bizim çocuk her akşam çalışıyor fakat bir türlü başaramıyor. Bu örnek durumların nedeni ne acaba diye biraz zihnimizi yorduğumuzda çok zaman değil doğru zamanın başarıda daha etkili olduğunu göreceğiz. İlk örnekte bir saat çalışan çocuk zihnin bilgiyi almaya hazır olduğu zamanda çalışmış ise zihni çalışmaya odaklanmamış,  yorgun olan birinin üç saatlik çalışmasından daha faydalı olacaktır. İkinci örnekteki akşamları çalışmayan çocuğun başarılı olma sebebi dersi iyi dinleyip derste verilen mesajı zihnine yerleştirmesi diğer çocuğun ise derste dinleme yapmayıp akşam saatlerce çalışmasına rağmen uygun zamanda gerekeni yapmadığı için başarıya ulaşamamış olmasıdır.
                Okul hayatında hep çok ders saati olmalı denir hatta zihnimizin rahatlayacağı beden eğitimi, müzik, görsel sanatlar gibi derslerde bu gerekçe ile heba edilir. Sanılır ki biz o dersleri de alıp Matematik, Türkçe gibi dersler işlersek daha başarılı olur çocuklar. Bunun böyle olmadığının en büyük ispatı ise haftada en az on saat Türkçe dersi alan çocuklarımızın yıllar boyu saatlerce aldıkları bu derslere rağmen ulusal düzeydeki sınavlarda düşük netler yapmalarıdır. Tabi ki eğitim için zaman bir ihtiyaçtır fakat verimli kullanırsa ve bir ders için ayrılan zamanı başka derslerin zamanına feda etmezsek bu ihtiyaç uygun şekilde karşılanabilir.
                Belki sözlerimizle biraz zülf-i yare dokunmuş olabiliriz. Bu sözlerimizden sonra bu tür davranışlardan vazgeçilir mi yoksa sözlerimize gülüp geçilir mi onu da bilemem. Ama kovanızı doldurmak istiyorsanız zamanı çok kullanmak yerine doğru kullanmayı tercih ederseniz hem siz yorulmazsınız hem de sizden balık bekleyenler balıksız kalmaz diye düşünüyorum.
Sürç-i lisan ettiysek affola….
Emrah AÇIKGÖZ
Konuk Yazar

Kaynak: www.turkkamu.net
Anahtar Kelimeler:
EĞİTİMZamanKafi

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim