Öğretmen Diyarı

'Eğitim' için bedavaya alıp lüks site diktiler!

Kayseri'de Paralel Yapı'nın eğitim yapılanmalarından Burç Vakfı'nın sahibi olduğu Melikşah Üniversitesi'nin çevresindeki arazi sahiplerini 'Mahkemeye verirsen arsanın değeri düşer' diyerek yaptığı 6.5 milyon TL'lik vurgununun taktiği eski çıktı. Paralel Yapı, Gaziantep'te de 2005 yılında Zirve Üniversitesi için binlerce metrekare araziye eğitim bahanesiyle yok pahasına sahip olmuş, imarı değiştirip arsa üzerine lüks konut sitesi kurmuştu.

AYNI YÖNTEM

Kayseri'de Melikşah Üniversitesi'nin etrafındaki arsaların sahiplerinin şikayeti üzerine örgütlü yağma' suçlamasıyla başlayan operasyonda, geçen hafta Paralel Yapı'nın para kaynaklarından Boydak'ın CEO'su Memduh Boydak ile 10 kişi gözaltına alınıp sorgulandı. Paralel Yapı'nın medyası, bu operasyonu Boydak'ın üyesi olduğu TÜSİAD'ın da açıklamalarıyla bir 'Algı operasyonu' olarak lanse ederek, FETÖ'nün en büyük para kalemlerinden arsa yağmasının da üstünü kapatmaya çalıştı. Melikşah Üniversitesi'nin kurucusu olan Burç Vakfı'ndan şikayetçi olanlar, 6.5 milyon TL değerindeki arsalarının kamulaştırılacağı söylentisi ve 'Mahkemeye giderseniz arsanızın metrekare fiyatı düşer' kandırmacıyla ellerinden alındığını anlatmıştı. Paralel Yapı da, bu gerçekleri gizlemek için elinden geleni yaptı.

ADI DA PARALEL YAPI

Oysa ki Paralel Yapı, aynı eğitim için arsa oyununu Gaziantep'te de yaparak, kasasına onlarca milyon TL girmesini sağlamıştı.

Gaziantep Kızılhisar'da da binlerce dönümlük arazi 16 Eylül 2005'te Büyükşehir Belediyesi'nce üniversite alanı olarak tahsis edildi. Daha sonra bu arsa 2007 yılından itibaren özel proje alanına dönüştürüldü. Paralel Yapı'nın Zirve Üniversitesi'nin Mütevelli Heyeti Başkanlığı'nı yürüten Taner Nakıboğlu, resmi adı da Paralel Yapı olan şirketi kurdu. Paralel Yapı adlı şirket, eğitim arazisi diye yok parasına tahsisi edilip imar değişikliğiyle onlarca milyon TL'lik lüks konutun inşasına başladı.

 

Star Gazetesi
 
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim