Öğretmen Diyarı

Eğitim Fakültesi Kontenjanları Azalıyor mu?

Bu konudaki önemli gelişmelerden birisi fen edebiyat fakültelerinin giderek artan bir şekilde kapanmaları ya da kontenjanlarının minumum düzeye indirilmesiydi ama görünen o ki şimdi aynı durum eğitim fakülteleri için de söz konusu:

"2013-2014 Eğitim- Öğretim yılında Eğitim Fakültelerinin Orta öğretim Fen ve Matematik Alanları (Fizik Kimya, Matematik ve Biyoloji Öğretmenliği) Eğitimi Bölümü ve Orta öğretim Sosyal Alanları (Tarih, Coğrafya Felsefe ve Türk Dili Öğretmenliği) Eğitimi Bölümlerine öğrenci alınmaması konusunda YÖK tarafından karar alındığı ve ÖSYM'ye bilgi verildiği yönünde duyumlar almış bulunmaktayız.
Öğretmenlerin Eğitim Fakültelerinden değil de Fen-Edebiyat fakültelerinden yetişmesi durumunda, kaliteli ve nitelikli öğretmenlerin yetiştirilmesi, hiçbir araştırmaya dayanmayan eğitim-öğretim faaliyetleri sonucunda gerçekleştirilmiş olacaktır. Bu durum, günlük düşünerek, ülkemizin geleceğini hiçe sayıp temeline dinamit koymak anlamına gelecektir.
Sonuç olarak, Eğitim Fakülteleri ortaöğretim bölümlerine geçmiş yıllarda olduğu gibi bundan sonra da lisans öğrencisi alınmasının daha uygun olacağı kanaatindeyiz. Ayrıca, YÖK’ün almış olduğu bu yanlı ve yanlış karardan geri adım atmasının ülkemiz eğitiminin geleceği açısından daha isabetli olacağını düşünüyoruz."

Abbas Güçlü

mebpersoneli.com.tr


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol