Öğretmen Diyarı

Eğitim fakülteleriyle ilgili kararlar olumlu

Eğitim Fakültesi Dekanlar Konseyi (EFDEK) Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hayati Akyol, öğretmen niteliğini artırmak amacı ile eğitim fakültelerinin ikinci öğretim programlarının tamamen kapatılmasını da içeren YÖK kararlarını olumlu bulduklarını, ancak niteliği artırmak amacı ile yeni eğitim fakültelerinin açılmamasını beklediklerini bildirdi.


Akyol, yaptığı yazılı açıklamada, YÖK'ün "formasyon programları için tahsis edilen kontenjanların tedrici olarak azaltılması", "formasyon programları yerine tezli yüksek lisans programlarının açılmasının öngörülmesi", "eğitim fakültelerinin ikinci öğretim programlarının tamamen kapatılması" kararlarının olumlu gelişmeler olarak değerlendirildiğini belirtti.

Akyol, şunları söyledi:
"Beklentilerimiz; niteliği artırmak amacı ile yeni eğitim fakültelerinin açılmaması, mevcut fakültelerin akreditasyon sürecinin hızlandırılması, eğitim fakültelerinin kadrolarının zenginleştirilmesi ve öğrenci başına düşen öğretim üyesi sayısının artırılması, maalesef daha önce yapıldığı gibi ikinci öğretim programları kapatılırken birinci öğretim programlarının kontenjanlarının artırılmaması, YÖK'ün, kamuoyu açıklamasında ifade ettiği ve bizleri de memnun eden bu ilke kararlarının arkasında kararlılıkla durmasıdır."

Kaynak: Anadoluajansı

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
yikilasi sistem 2 yıl önce

İşinize geldi demi formasyonun ssınırlandırılması. Yazık sizin gibi eğitmenlerin böyle bi kararı olumlu bulmasi..yazıklar olsun eğitimde sizin gibi insanların olmasi

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim