Öğretmen Diyarı

Eğer Bu Tarihten Sonra 657\'ye Tabi Olduysanız Dikkat

Bu tarihten önce kişi isterse SSKlı, isterse Bağ-Kurlu isterse Emekli Sandığına tabi olarak isteğe bağlı sigortalı olabiliyordu. Fakat sosyal güvenlik reformu sonrası isteğe bağlı sigortalılar 4/bli yani Bağ-Kurlu olarak değerlendiriliyorlar.

Milliyet'ten Cem Kılıç'ın haberine göre, isteğe bağlı sigortalıların Bağ-Kurlu olarak değerlendirilmesi, emeklilik koşullarının daha zor olması nedeniyle, isteğe bağlı sigortalılık yaptıranların sayısının azalmasına neden oldu. 2008de 235 bin kişi olan isteğe bağlı sigortalı sayısı, 2014 yılının Haziran ayında 133 bine geriledi. Cebinden prim ödeyerek sigortalı olan kişilerin emeklilik için 9.000 gün prim ödemesi zorunluluğu ve emekli olacakları zaman bağlanacak aylığın görece sigortalı (SSK) ve memurlara göre düşük olması bu azalmanın temel nedeni.

 

TAKSİCİLER VE DOLMUŞÇULAR DİKKAT

 

Ay içerisinde çalışma günleri 10 günden az olan, ticari taksi ve dolmuş şoförleri ve değnekçiler de çalışmalarını 30 güne tamamlamak adına isteğe bağlı sigorta primi ödeyebiliyorlar. Bu durumdaki kişilerin ödediği primler ise 4/alı yani eski adıyla SSKlı olarak değerlendiriliyor. Yani 10 gün 4/alı olarak işveren tarafından yatırılan primlerini, kendileri 20 gün prim ödeyerek tamamlayanların 30 günlük primlerinin tamamı 4/alı olarak değerlendiriliyor ve 7.200 gün prim ödeyerek 4/alı olarak emekli olma hakkına sahip oluyorlar. Yani Ekim 2008 sonrası Bağ-Kurlu olarak değerlendirilme zorunluluğu bu grupta olanlar için geçerli değil, bu meslekleri yapanlar bu nedenle avantajlılar.

 

İsteğe bağlı ödeyebilir İsteğe bağlı sigortalılık konusunda önemli bir istisna da, memurlar yani 4/cli sigortalılar için söz konusu. Belirli bir süre memur olarak çalışmış kişiler, gerekli şartları sağlamaları halinde isteğe bağlı iştirakçi olarak kendi primlerini ödeyerek emekli sandığı mensubu olarak emekli olabiliyorlar. İsteğe bağlı iştirakçi olabilmek için bazı şartlar var: 1. İsteğe bağlı iştirakçi olarak prim ödemek isteyenlerin en az 10 yıl memur olarak bir fiil çalışmış olması, 2. 5434 sayılı Kanuna tabi görevlerinden istifa ederek ayrılmış olması, 3. Sosyal güvenlik kuruluşlarından birinden emekli aylığı bağlanmamış olması, 4. Sosyal güvenlik kuruluşlarından birine tabi çalışıyor olmaması gerekmektedir.

 

Yani en az 10 yıl bir fiil memur olarak çalışmış, görevinden kendi isteği ile ayrılmış olan, emekli olmayan ve başka bir işte çalışmayan memurlar isteğe bağlı iştirakçi olarak prim ödeyebilir ve emekli olabilirler.

 

Son iki yılı dışarıdan ödedi İsteğe bağlı iştirakçilik, görev yaptığı devlet dairesinde amiri ile ciddi sorunlar yaşayanlar, riskli ve tehlikeli bir iş yürütmekte olan devlet memurlarına dışarıdan prim ödeyerek memur olarak emekli olma imkânı tanıması açısından önemli. Özellikle askerler, polisler ve öğretmenlerin bu hakkı kullandıklarını görüyoruz. Görev yaptığı okulda müdürle anlaşamayan, uzun yıllardır tayin istemesine rağmen tayini çıkmayan öğretmen, emekliliğine 2 yıl kala görevinden istifa edip, kalan primlerini kendi cebinden ödeyerek yine memur olarak emekli olabiliyor.

 

HANGİ MEMUR YARARLANAMAZ?

 

1 Ekim 2008 sonrası ilk kez memur olanlar, 5510 sayılı yeni sosyal güvenlik kanununa tabi oldukları için, 5434 sayılı Emekli Sandığı Kanunu uyarınca düzenlenmiş isteğe bağlı iştirakçilikten yararlanamazlar. Bu nedenle ancak 1 Ekim 2008den önce ilk kez memur olmuş, en az 10 yıl memurluk yapmış, memurluktan atılmamış, memurluktan ayrıldıktan sonra SSKlı veya Bağ Kurlu olarak çalışmamış ve en geç 6 ay içerisinde SGKya başvurmuş kişilerin isteğe bağlı iştirakçi olması mümkündür.

 

Genel sağlık sigortası için prim yatacak Keseneklerini (primlerini) dışarıdan kendisi ödeyerek, devlet memuru şartlarıyla emekli olmak isteyenlerin ödeyecekleri kesenek miktarı, memuriyetten ayrıldıkları zamanki kadrolarının karşılığı olan dereceye göre belirlenir. Kendi cebinden kesenek ödeyenlere her yıl bir kademe, her üç yıl içinse bir derece verilir.

 

İsteğe bağlı iştirakçi olacaklar, toplam yüzde 36 oranında prim ödemek durumundalar. Buna ek olarak sağlık hizmetlerinden yararlanmak için yüzde 12 oranında genel sağlık sigortası primi ödemeleri de gerekiyor.

 

6 ay içinde başvuru İsteğe bağlı iştirakçi olabilmek için memuriyetten ayrıldıktan sonra en geç 6 ay içerisinde SGKya başvurmak zorunluluğu var. Memuriyetten ayrıldıktan sonra 6 ay içerisinde SGKya başvurmayanlar isteğe bağlı iştirakçi olma haklarını kaybediyorlar. Bununla birlikte isteğe bağlı iştirakçiler keseneklerini toplu veya aralıklı olarak 6 aydan daha uzun süre ödemezlerse, iştirakçilikleri sona eriyor.

 

Memurluktan çıkarılan haktan yararlanamaz İsteğe bağlı iştirakçiliğin devam etmesi için en önemli şartlardan birisi memurluktan atılmamış, istifa ederek ayrılmış olmaktır. Memurluktan atılanlar, memur olmak için gerekli şartları kaybedenler isteğe bağlı iştirakçilikten yararlanamazlar. Ayrıca, kendi keseneklerini ödeyerek emekli olacak memurların en az 10 yıl memurluk yapmış olmaları şart. 10 Yıldan daha kısa süre memur olarak görev yapanlar iştirakçiliklerini devam ettiremezler.

 

ÖDENECEK KESENEKLER İKRAMİYEYİ ARTIRMAZ

 

Dışarıdan prim ödeyerek, çalışmadan devlet memuru şartlarıyla emekli olmak isteyenlerin kendi ceplerinden ödeyecekleri kesenekler, emekli ikramiyesinin hesabında dikkate alınmaz. İsteğe bağlı iştirakçilikte ödenen primler emekli ikramiyesini arttırmaz. Emekli ikramiyesi, istifa etmeden önceki çalıştığı süreye göre hesaplanır. Örneğin, 15 yıl çalışıp emeklilik için gerekli sürenin geri kalanını kendi cebinden kesenek ödeyerek tamamlayan bir memurun emekli ikramiyesi 15 yıl üzerinden hesaplanarak kendisine ödenir.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim