Öğretmen Diyarı

EDEBİYAT ÖĞRETMENLERİ ATAMA BEKLİYOR

Türk Dili ve Edebiyatı dersini önemli kılan diğer bir özelliği ise bütün kademelerde ortak olan tek lise branş dersi olmasıdır. Matematik, Biyoloji ,Kimya,Fizik,Felsefe,Tarih vs branşlar sadece belirli  kademelerde ve liselerde verilmektedir. LYS/LGS ‘ nin , üniversiteye geçiş sınavları olmalarından dolayı eğitim sistemimizde çok önemli bir yere sahiptirler. 
*LYS-3’te 80 sorunun 56 sorusu (%70) Türk Edebiyatı,
*YGS 160 sorunun 40 sorusu (%25) Dil ve Anlatım sorularıdır.
*Toplam 240 sorunun 96 sorusu Türk Dili ve Edebiyatı branşıyla ilgilidir.
*TS ve TM bölümlerinde test ağırlığının en yüksek olduğu ders Türk Dili ve Edebiyatı dersidir.
* Yükseköğretime geçişte Türk dili ve edebiyatı bütün alanlarda; yabancı dil, matematik, Fen gibi dersler ise ilgili alanlarda değerlendirilmektedir.
-*MF ve DİL bölümlerinde de ortak olan ders Dil ve Anlatım dersidir. 
*Lisede Dil ve Anlatım derse tüm sınıf düzeylerinde baraj derstir ve yıl sonu notu mutlaka en az geçer not (2 – 50 puan) olmalıdır. Hangi sınıfta olursa olsun Dil ve Anlatım dersinden kalan bir öğrenci ortalamaya bakılmaksızın bir üst sınıfa sorumlu geçer.
Türk Dili ve Edebiyatı, Ortaöğretim kademesinin en önemli ve en fazla ihtiyaç duyulan dersidir. YGS/LYS ‘ de öğrencilere en fazla katkıyı sağlayan branşların başında geliyor
* 19. Millî Eğitim Şûrasında alınan tavsiye kararları arasında, Osmanlı Türkçesi dersinin sosyal bilimler lisesinde olduğu gibi, Anadolu imam hatip lisesinde de zorun ders olarak, diğer ortaöğretim kurumlarında ise seçmeli ders olarak okutulması yer almaktadır.
 *Bu karar, adından da anlaşılacağı gibi bir dil dersi olan Osmanlı Türkçe’si öğretimi için Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenlerine duyulan ihtiyacı arttırmaktadır. 
*Bu ihtiyaç ücretli öğretmenlerle ya da Osmanlı Türkçesinin gramer kısmında eğitim görmemiş olan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Arapça  ve Tarih öğretmenleri ile karşılanmamalıdır. Bu görev Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenlerine verilmelidir.
*Türkiye’nin hemen hemen her ilindeki Halk Eğitim Merkezleri’nde Osmanlı Türkçesi kursları yaygınlık kazanmıştır. Osmanlı Türkçesi’ni,  akademik seviyede öğrenen Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenleri vermelidir. Ancak bu derslere de büyük bir çoğunlukla ücretli öğretmenler görevlendirilmiştir.
*Osmanlı Türkçesi, yeterli derecede akademik eğitimini tamamlayan Edebiyat öğretmenlerinin öncülüğünde zorunlu ders haline getirilmelidir. Bu ders, yapılan yanlış ihtiyaç-mezun dengesine bir nebze de olsa çare olup atama sayımıza olumlu yönde katkı sağlayabilir.
  

ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİK PROBLEMİ
*2015 Şubat ayında yapılan bir araştırmaya göre 81 ilin valiliğinden ücretli öğretmen sayıları istendi ancak 12 il bilgi paylaşmadı. 69 ilin verilerine göre ücretli öğretmen sayısı 71 bin 960 oldu. Resmi rakamlara göreyse ücretli öğretmen sayısı 68 897 dir. 
*Ücretli öğretmen sayısının norm kadro ihtiyacının altında kaldığı da araştırmadan çıkan bir diğer çarpıcı sonuç. Okullarda kadrolu branş öğretmenleri, branşları dışında ek ders karşılığı derslere girmektedir.
 *Kadrolu öğretmen istihdamı azar azar yapılırken, ücretli öğretmen istihdamının ulaştığı rakamlar endişe vericidir. Ücretli öğretmenlerimizin hiçbir güvencesi yoktur. Girdikleri ders başına ücret almaktadırlar. Aylık gelirleri ise 900 TL civarındadır. 
*Türkiye’de ücretli öğretmenlerin yaklaşık 40 bini branş öğretmenleridir. Branş öğretmenleri arasında mevcut ders saati bakımından en fazla ihtiyaç duyulan branş Türk Dili ve Edebiyatı’dır. İşte bu sebepten dolayı en fazla ücretli öğretmen de bizim branşta bulunmaktadır. Bu sonuca, il MEM lerden edindiğimiz bilgilere dayanarak ulaştık.
*En fazla ihtiyaç duyulan branşlardan birisi olan Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenliğinin gerçek ihtiyacı , ücretli öğretmenlerden dolayı az gösterilmektedir. 
*Norm güncellemeleri sırasında ücretli öğretmenle doldurulmuş olan açığımız, resmi rakamlara yansımamaktadır. Bu da ihtiyaç sayımızı daha da azaltan en büyük problemlerden biridir.

*Sadece kendi branşımız adına değil, bütün branşlar adına talebimiz: Ücretli Öğretmenlik son bulsun!
*Türk eğitim tarihinde görülen en yüksek öğretmenlik yığılması bizim branşta oluşmuştur. 2015 KPSS’ye giren mezun sayımız 43.812. 
*2015 ÖABT sınavına 20172 yeni adayla birlikte toplam 43812 Türk Dili ve Edebiyatı öğretmen adayı girmiştir. Bu artış, en fazla mezuna sahip ikinci branş olan sınıf öğretmenliğinin- yaklaşık olarak- aday sayısı kadardır. Bu artış daha önce hiçbir branşta görülmemiştir. Bütün bu artışa ve yığılmaya rağmen Eylül ayında yapılan 37.000 atamada branşımıza 1077 kontenjan ayrılmıştır. Bu sayı toplam atamanın % 2.9 una, mezun sayımızın yalnızca % 2.4 üne denk gelmektedir.  
Üniversitelerdeki kontenjanlarda bir azalmaya, formasyonda kısıtlamaya gidilmezse; Açıköğretim fakültelerindeki Türk Dili ve Edebiyatı bölümü kapatılmasa mezun sayımız 4 yıl içerisinde 100.000 e ulaşacaktır. 
Bu dosyayı hazırlama amacımız, Türk Dili ve Edebiyat öğretmenliğinin Türk eğitim sistemindeki önemini bir kez daha gözler önüne sermektir. Kültürel değerlerimizin, gelenek ve göreneklerimizin nesilden nesillere aktarılmasındaki en büyük araçlarımız dilimiz ve edebiyatımızdır. 
*VI. Yüzyıldan günümüze Türk toplumunun dili, edebiyatı, sosyo-ekonomik değişimleri, yaşayış biçimleri vs. bizi biz eden bütün değerlerimizin toplandığı bir paydadır Türk Dili ve Edebiyatı. Ve biz Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenleri değerlerimizi bir sonraki kuşaklara aktarmak için sabırsızlanıyoruz. Siz büyüklerimizden, bizler için kutsal olan bu göreve başlayabilmemiz adına bazı taleplerimiz olacaktır.
1-Üniversitelerin Türk Dili ve Edebiyatı bölümleri, mezun sayısındaki yığılma eriyene kadar kapatılsın.
2-Pedagojik formasyon ihtiyaca göre verilsin.
3-Açıköğretim fakültelerindeki Türk Dili ve Edebiyatı Bölümleri kapatılsın.
4- Yeni istihdam alanları yaratılsın.
5-Diksiyon, Yazma ve Yazarlık, Osmanlı Türkçesi, Edebiyat Tarihi gibi dersler zorunlu ders haline getirilsin.
VE…
7- Milli Eğitim bakanımız Sayın Nabi Avcı’nın yaptığı açıklama aynen şöyledir: 
‘Şubat atamaları dedik Şubat’ta atama yapacağız dedik, Şubat’ta alınacak olanlar çok düşük puanlı adaylar olacak, çünkü geçen yıl ki KPSS’de yüksek puan alanlar girdi, şimdi alınacak olan düşük puanlı olanlar. Evet, şimdi alınacak olanlar girenlere göre belki birkaç puan daha düşük ama, bizim aşağı yukarı bütün branşlarda -birkaç branş hariç- sınırda kalan aday öğretmenlerimizin puanları 70’in kesin üzerinde de 80’lere varan, 85’le bekleyen aday öğretmenlerimiz var 80 almış, 85 almış ama çok yüksek oluştuğu için puanlar geçen atama döneminde 85’le atanamamış, 84’le atanamamış dolayısıyla bu yeni atama döneminde atanacak olanlar öyle çok yerlerde sürünen puanlar değil, bunlarda yüksek puanlar.’ 
Bizler de, Milli Eğitim Bakanının yapmış olduğu açıklamadan yola çıkarak minimum atanma puanı 81.9 puan olan Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliğine daha fazla kontenjan ayrılmasını ve yüksek puanlarda ataması yapılmayan Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenlerinin atanmasını talep ediyoruz.
6-2016 Şubat Öğretmen atamasında toplam atama kontenjanımızı 3000’e ulaştıracak olan 1923 kontenjan verilmesini talep ediyoruz.

ATAMA BEKLEYEN EDEBİYAT ÖĞRETMENLERİ

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
ayşe ayşe 2 yıl önce

edebiyat öğretmenleri şubat ayında 1923 kontenjan talep ediyor 43.812 mezunun neden olduğu yığılma sonucunda atanamıyoruz subatta 1923 atama ıstıyoruz

Avatar
EDEBİYAT1️⃣9️⃣2️⃣3️⃣ 2 yıl önce

Edebiyat öğretmenliğine 1️⃣9️⃣2️⃣3️⃣kadro verilsin mağduriyetimiz giderilsin