Öğretmen Diyarı

Eba ve Dyned’te neler oluyor?


DynEd eğitim sistemi bir holding tarafından ücretsiz olarak Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullara sunulan bir eğitim sistemi. “Bu program bilgisayar temelli bir egitim sürecini içerir ve bu güne kadar gelistirilmis en kaliteli Yabanci Dil Programı” olarak sunulmaktadır.
Eba ve Dyned’te neler oluyor?

DynEd eğitim sistemi bir holding tarafından ücretsiz olarak  Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullara sunulan bir eğitim sistemi. “Bu program bilgisayar temelli bir egitim sürecini içerir ve bu güne kadar gelistirilmis en kaliteli Yabanci Dil Programı” olarak sunulmaktadır.

Yıllardır uygulamada olan bu sistem içerisinde zaman içinde birçok sorun yaşanmış, giderek sistemden uzaklaşılmış, okullarda bir zamanlar olan dil laboratuvarlarındaki teknolojik alt yapının da çökmesiyle işlevsiz hale gelmiştir. Fakat geçen yıl Milli Eğitim Bakanlığı’nın tekrar gündemine girmesiyle yabancı dil öğretmenlerinin üzerinde yeni bir sorumluluk doğmuştur. İlkokul 4.sınıftan lise son sınıfa kadar geniş bir yelpazede öğretmenlerin denetiminde kullanıma sunulan DynEd eğitim sisteminin öğrencilerle bazı okullarda halen olan dil laboratuvarlarında mı yoksa öğrencilerin evlerinde kendi imkanları ile mi giriş yapacağı soru işareti. Fakat belki de en büyük sorun da burada doğuyor. Eğitimde fırsat eşitliği sağlanıyor mu?

Bu yıl Dyned erişiminin Eba üzerinden sağlanılmaya çalışılması ise şu ana kadar işlemeyen bir sistemin doğmasına neden oldu. Şubat ayı itibarıyla artık sorunsuz çalışmaya başladığı söylenen sistemde bir çok sorun devam etmekte ve gün gün düzeltilmeye çalışılmakta. Öğretmenler ise sosyal medyada oluşturdukları gruplar veya paylaşımlarla sorunlarına çözüm bulmaya çalışmakta.

Bir sosyal medya kullanıcısı ise tepkisini en samimi ve açık şekilde dile getirmiş. DynEd eğitim sisteminin kullanılmaya başlandığı dönemden bu yana sorunların farklı düzeylerde ve şekillerde çözülmeden devam ettiğini belirten öğretmenler, eskiden öğretmenlerin el ile kendi sınıflarını oluşturarak çalıştığını bu şekilde de her türlü düzenlemeyi yapabildiklerini belirtmiş.

Fakat Eba’nın devreye girmesine rağmen beklenen ilgiyi görmediğini düşünen yöneticilerin, DynEd üzerinden Eba da hareketlilik sağlamak istediklerini belirtmiştir. Fakat DynEd’in çalışma prensiplerini Eba üzerinden sağlamakta yaşanan sıkıntıların boyutlarının her geçen gün artması ise geçen dönem boyunca bu sistemden faydalanılamamasına neden olmuştur. İlgili birimlerde çalışan personelin de her geçen gün artan sorunlara çözüm olamaması ise öğretmenlerin heyecanla öğrencilerine birşeyler öğretmek ve katmak için beklerken sürekli sorun ve sıkıntıyla karşılaşmaları nedeniyle yaşadıkları motivasyon kaybının yanında idarelerden gelen bir an önce gerekli düzenlemeleri yap baskısı ile çıkmaza girmiş durumda. Sosyal medya üzerinden birbirleriyle yardımlaşmaya çalışan öğretmenlerimizin dile getirdikleri sıkıntılar bunlarla da kalmıyor. Sorunların artık bittiği ve sorunsuz çalışma sağlandığı belirtilen DynEd eğitim sisteminde yeni atama ile gelen öğretmenlerin bulundukları kurumlarda da devam ediyor. 4. Sınıflarda bir türlü yeni öğrenci girişlerinin sistemden dolayı yapılamaması ise her geçen gün çözülmeden devam ediyor.

Öğretmenlerimizin öğrencileri için büyük uğraşlar vererek çalışması için uğraştıkları sistem hakkında yorumu sizlere bırakıyoruz.

 

Eğitim Haberci-Özel Haber

Anahtar Kelimeler:
eba dyned te neler oluyor

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim