Öğretmen Diyarı

E-okul adıyla dolandırıcılık başladı..

İstanbul Eyüp İlçesi’ndeki bir ilköğretim okulunda  Milli Eğitim Bakanlığı memuru olduğunu söyleyen kişiler e-okul  hakkında bilgi verileceği iddiasıyla velilere ulaştığı iddia edildi. Kimliği belirlenemeyen kişilerin önce velileri arayarak evlerine gittikleri, para karşılığında “e-okul rehberlik hizmeti” karşılığında senet imzalattıkları tespit edildi. 

Olayın aileler tarafından okul idaresiyle paylaşılması üzerine, okul yönetiminden bütün velilere “e-okul üzerinden telefon ile sizlere ulaşan kişilere itibar etmeyiniz. Bakanlığın bu yönde bir çalışması yoktur” yazılı cep mesajları gönderildi.

İstanbul’daki bir ilköğretim okulu yetkilisi, e-okul adının kullanılarak dolandırıcılık yapıldığı iddiasını doğrulayarak, “Velilere e-okul hakkında rehberlik çalışması yapıyoruz’ denilmiş. Telefonla ulaşmışlar, velilerin numaralarını nereden aldıkları henüz tespit edilemedi. Milli Eğitim Bakanlığı  memuru olduklarını iddia eden kimliği belirsiz kişiler ailelerden adres alarak evlerine gidip senet imzalatmış. Velilerden gelen şikayetler üzerine, cep mesajı ile uyarıda bulunduk. Velileri savcılığa yönlendirdik. Senet imzalayan veliler tüketici hakları kapsamında hukuki işlemleri devam edecek” dedi.


Milli Eğitim Müdürlüğü de uyarıda bulundu


Konuyla ilgili Hürriyet’e bilgi veren İstanbul İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Şerafettin Turan ise İstanbul ve Türkiye genelinde mesaj, internet, okul müdürlükleri aracılığı ile velilere uyarıda bulunduklarını söyledi. Fatih Projesi’nde de bu tür olayların olabileceğine dikkat çeken  Turan, dolandırıcılık olaylarına ailelerin itibar etmemesi gerektiğini söyledi. Turan şöyle devam etti:

“Bu tür dolandırıcılık olayları oluyor. Velilere nasıl ulaşıldığı bilgisine sahip değiliz, rastgele aradıklarını düşünüyoruz. Kimliği belirlenemeyen kişiler ‘Eğitim konusunda rehberlik yapacağız, ‘e- okul hizmeti vereceğiz’, ‘yardımcı kitap kaynaklarımız bulunuyor’ biçiminde satış amaçlı çalışmalar yapabiliyor.  Velilerimiz, öğrencilerimiz zaten e-okul sistemini biliyor. Bu illegal olarak yapılan kitap satışlarının benzeri bir olaydır. Fatih Projesi de uygulandığında benzer durumlarla karşılaşabiliriz. Okul sistemlerinde herhangi bir güvenlik zafiyeti yok. İstanbul İl Milli Eğitim olarak, Bakanlık olarak velileri uyarıyoruz. Dikkat etmelerini istiyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bu tür çalışmanın olmadığını mesajlar, internet sistemi, okul müdürlükleri aracılığı ile velilere hatırlatıyoruz. Aileler böyle bir durumla karşılaştıklarında, okul yönetimleri ve ilgili birimlerle iletişime geçsin. Gerekirse mutlaka savcılığa başvurmalarını öneriyoruz.”

 

 

Hürriyet

 

http://www.mebpersoneli.com.tr

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim