Öğretmen Diyarı

DUYGULARIMIZIN BEDENSEL HARİTASIBilim insanları, güçlü hislerin vücudumuzda ‘nasıl dağıldığını’ gösteren haritalar hazırladı.
Proceedings of The National Academy of Sciences dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, hislerin vücudumuzda izlediği yollar, Batı Avrupa ve Doğu Asya kültürleri arasında farklılık gösteriyor. Araştırmacılar buradan yola çıkarak, duyguların ve sebep oldukları bedensel izlerin bizleri biyolojik olarak da etkilediğini belirtti.

\"\"


Araştırmada yer alan Finlandiya’nın Aalto Üniversitesi’nden Profesör Lauri Nummenmaa, “Duygular sadece zihinsel değil, ancak bedensel durumu da ifade ediyor. Böylece bizi hızla tehlikelere karşı hazırlık almaya itiyor, aynı zamanda çevremizdeki sosyal etkileşimlere de tepki vermemizi sağlıyor” dedi.
Science Daily sitesinin haberine göre, Finlandiya, İsveç ve Tayvan’da 700’den fazla birey üzerinde yapılan deneyde, araştırmacılar denekleri farklı hislere yöneltti. Ardından, deneklere bilgisayar üzerinde insan vücudu gösterilerek, bedenlerinin neresinde hislerin artıp azaldığı soruldu.

Denekler, birçok duygu halinde hislerin vücutlarındaki yayılımını gösterdi ve hislerin topografik haritası oluşturuldu.

Araştırmacılar, yeni bulguların, duyguları ve bendensel temellerini anlamak konusunda önemli bilgiler sunduğunu, böylece duygusal bozukluklara yeni tedaviler geliştirebileceklerini ifade etti.

İnsan, zihni ve bedensel yapısıyla son derece uyumlu ve koordineli çalışan bir organizma olarak yaratılmıştır. Bu araştırmada hayret verici olan, maddi hiçbir varlığı olmayan ruhumuzun tüm bedenimizi nasıl etkileyebildiğidir. Sevgi dolu olan insanla, içi kötülük dolan insanın yaydığı enerjinin nasıl farklı olabildiğidir.

Bir başka ilginç özellik, ruh halimize göre koordineli bir şekilde bedenimize aldırılan önlemler.. Şüphe yok ki, biz farkında değilken bile an an bizi kontrol edip sağlığımızı ve bedensel dengemizi kontrol altında tutan müthiş bir sistem, hayretler uyandıran bir güç var. Bu güç Allah’ın üstün yaratma sanatıdır..


“O, başlangıçta yaratmayı yapan, sonra onu tekrarlayacak olandır. Bu, O’na göre (ilk yaratmadan) daha kolaydır. Göklerde ve yerde en yüce ve eşsiz sıfatlar O’nundur. O, mutlak güç sahibidir, hüküm ve hikmet sahibidir.” [Rum Suresi, 27.ayet]

“Onlar iman eden ve Allah’ı zikretmekle gönülleri huzur bulan kimselerdir. İyi bilin ki ancak Allah’ı zikretmekle gönüller huzur bulur.” [Ra’d Suresi, 28.ayet]

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol