Öğretmen Diyarı

Düşünceli: Yök, Teknik Öğretmenlere Mühendislik Unvanı Verme Peşinde

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Bursa İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Fikri Düşünceli, Yükseöğretim Kurulu'nun (YÖK) teknik öğretmenlere mühendislik unvanı vermeye çalıştığını belirtti.

Fikri Düşünceli, yaptığı yazılı açıklamada, üniversite sayılarının yanı sıra mühendislik fakülte ve bölüm sayılarında artış olduğunu ve işsiz mühendis sayısının arttığını savundu.

YÖK'ün hazırladığı çalışmalara tepki gösteren Düşünceli, "YÖK, '28 Şubat mağduriyetini gideriyoruz' söylemleri arasında 20 yıl önceki yönetmeliği uygulamaya karar vererek, dalga geçer gibi hazırlanan sınav sorularıyla 100 TL bedelle mühendislik unvanı dağıtmaya hazırlanıyor. TMMOB ve odalarımız, 1992 yılında 3795 Sayılı Yasa'nın kabul edilmesiyle başlayan, 2010 yılında teknoloji fakültelerinin açılmasıyla devam eden ve bugün 'Teknik Eğitim Fakültesi mezunlarına mühendislik unvanı verilmesi' uygulamasıyla görünür hale gelen sürecin bir bütün olarak mühendislik, mimarlık mesleklerinin itibarsızlaştırılması, öneminin azaltılması, niteliğinin tartışılır hale getirilmesinin bir başka tezahürü olduğunu düşünmektedir." dedi.

Bu durumun mühendislik fakültelerine girmeye hazırlanan öğrencilere yapılmış büyük bir haksızlık olduğunu öne süren Düşünceli, şunları kaydetti: "İstihdam olanakları ile mühendislik fakültelerinin kapasitesi arasında inanılmaz bir uçurum bulunmaktadır. Bunun ne anlama geldiği ise açıktır. İşsizlik, düşük ücretler, sağlıksız çalışma koşulları ve güvencesizlik mühendisliğin adeta kaderi olmuştur. Mesleki etik ve yetkinlik temel sorunlar arasındadır. YÖK teknik eğitim fakültelerini kapatıp, teknik öğretmenleri işsiz bırakınca, sorunun çözümünü teknik öğretmenlere mühendis unvanı vermekte bulmuştur. Ülkemizde mühendislerin yüzde 25'i açık işsizken ve gençler mühendislik fakültelerine girmek için insanüstü çaba gösterirken, 72 bin kişiye mühendislik unvanı nasıl verilebilir? Bunu mühendislerin, mühendislik fakültelerinin ve mühendislik fakültelerine girme çabası içinde olan öğrencilerin içlerine sindirmesi mümkün değildir."

Düşünceli, 72 bin civarında olduğu belirtilen teknik öğretmenin mühendis unvanı almasına imkan sağlayacak 'Teknik Öğretmenler İçin Mühendislik Tamamlama Programları Giriş Sınavı' başvuruları ve 21 Temmuz'da Ankara'da yapılacak sınavın iptal edilmesini istedi.
cihan haber


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol