Öğretmen Diyarı

DÜŞÜN İMAM HATİPLERİN YAKASINDAN

PERSONELMEBHABER.NET/ÖZEL HABER


İmam hatip okulları için birilerinin çıkıp kral çıplak demesi gerekiyor. Bugün bazı eğitim medyasında yazdığı bir yazıdan dolayı Maksut Balmuk’a yüklenilmiş ve ‘akit’ gazetesi ağzıyla ‘bre zındık’ tadında yorumlar paylaşılmış.


Hadi diyelim Balmuk ‘sol’ bir sendikaya üye ve sübjektif bakabilir, ancak sağ görüşlü ama insaflı bir bakış açısıyla konuyu değerlendirmeye çalışalım.


Kuşkusuz 28 Şubat sürecinde imam hatip mezunları bazı mağduriyetlere uğramışlardır ama son yıllarda tüm olumsuzluklar giderilmiş ve hatta pozitif ayrımcılık alabildiğine boy göstermiştir.


Özellikle son 444 uygulamasından sonra illerde ve ilçelerde bir imam hatip çılgınlığı sürmektedir. İlin en güzel, en büyük, en gösterişli, en merkezi tüm okullarını imam hatip okuluna çevirme çalışmaları bir çılgınlık düzeyinde olmuştur.


Bildiğiniz gibi ortaokullarda ve liselerde seçmeli ve zorunlu derslerle Kur’an-ı Kerim öğretimi yapılmaktadır. Dolayısıyla aslında imam hatip ortaokullarıyla diğer ortaokullar arasında müfredat farkı neredeyse yoktur. Ve yine dolayısıyla imam hatip okullarını çoğaltmak dini eğitimi yaygınlaştırma çabasından çok aslında bir siyasi şova dönüşmüştür.


Bunu kimse inkar edemez ki gerek iktidar partisi çevreleri ve gerekse MEB yönetimi imam hatip okulu açmayı siyasi propagandayla oya çevirme hesabındalar. Uzun vadede de bu okul mezunlarını oy deposu gibi görme eğilimi açıktır.


Bir ilin milli eğitim müdür yardımcısı imam hatip müdürleriyle yaptığı bir toplantıda “Bizim okullarımız” ifadesini kullanıyor. Bakış açıcı bu! İmam hatip okulları sizin okullarınız da Anadolu liseleri kimin okulu?


Siyasiler ve Eğitim Bir Sen imam hatip okullarının yakasından düşmelidir. Bu okullar doksanlı yıllarda bile bu kadar siyasallaşmamışlardı. Rahmetli Erbakan’a isnat edilen “imam hatipler bizim arka bahçemizdir.” Cümlesini bile aratan uygulamalar aleni şekilde ortadadır.


Vatandaşla konuşuyorsunuz ve diyor ki: “Biz imam hatip okuluna karşı değiliz ama bu işin iyice tadını kaçırdılar, sokağın başında da imam hatip var sonunda da. İnsanlar zorlanmaya çalışılıyor.”


Bu arada bu şekilde olağandışı bir hızla sayısı artan okulların nitelik olarak iyileşmesi sayıyla ters orantılı oluyor.


İmam hatiple ilgili en ufak bir uyarıyı “bre zındık”, “sen din düşmanı mısın?”, “Allah kelamına mı karşısın?” gibi slogan ve linç ifadeleriyle karşılamak apaçık din istismarıdır!


İmam hatipleri normalleştirin, diğer okullar gibi onlar da bu milletin okullarıdır. Bu okullara halkın bütününün sahiplenmesine izin verin. Sizler imam hatip okullarının etrafını sarıp onları abluka altına alınca başkaları o okulları sizlerle özdeşleştiriyor ve size olan antipatilerini o okullara da yöneltiyor.


İmam hatiplerin iyiliğini mi düşünüyorsunuz? Düşün bu okulların yakasından. Bu okulları da diğer tüm okullar gibi bir devlet okulu kabul edin.


EBS’nin bu okullar üzerinden istismar hareketi yürütmesinin zeminini ortadan kaldırın!


 


Metin KOÇER


personelmebhaber.net


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim