Öğretmen Diyarı

Dünyanın En Tuhaf Okulları


1. Mağaradaki Sınıf
Çin’in güneyinde yer alan Guizhou eyaletindeki ücra bir köy olan Miao’da çocuklar büyük bir mağaranın içinde ders yapıyorlar. Toplam beş sınıfı ve 194 öğrencisi olan Orta Mağara İlkokulu, yarım yüzyıldan fazladır burada yaşayan Miaolu aileler tarafından doğal bir mağaranın içine inşa edildi. Öğrencilerin çoğu her sabah okula gelmek için taş bir patika yolda bir ila üç saat arası yol yürümek zorunda.

Bu tür köylerde eğitim pek çok öğrenci için bir zorunluluk değil bir fırsat olarak görülüyor. UNESCO tüm dünyada 61 milyon öğrencinin asla bir eğitim alamayacağını ve bu çocukların büyük bir çoğunluğunun kız çocukları olduğunu tahmin ediyor.


2. Tekerlekler Üzerindeki Sınıf
Hindistan’ın güney şehirlerinden Hyderaba’daki bir gecekondu mahallesinin içinde bir otobüsten bir sınıfa dönüştürülen yerde çocuklar, ellerindeki tebeşirlerle derse katılıyorlar. CLAP Vakfı tarafından yönetilen bu gezici okul, eğitimi her gün yoksul çocukların kapılarına kadar getiriyor. Hindistan’daki beşinci sınıf öğrencilerinin yarıdan fazlası ikinci sınıf düzeyinde bile okuyamıyor. Ülkede okuma yazma bilmeme oranları da yüksek.

3. Gecekondularda Güvenlik
Tekerlekler Üzerindeki Okul, bu Hindistan kenar mahallesinde yer alan güvenli bir sığınak adeta. Burada yaşayan çocukların çoğu ya hiç okula gitmiyor ya da kaydolduktan sonra okulu bırakıyorlar. Bütün ülkede çok sayıda çocuk, çalışmak için 11 yaşından sonra okulu terk ediyor.

4. Yüzer Okul

Cua Van Yüzer İlköğretim Okulu, Vietnam’ın anakarasından kilometrelerce uzakta okyanusun ortasında yer alıyor. Okul, sadece birkaç yüz insanın yaşadığı Cua Van Yüzer Balıkçı Köyü’nün bir parçası. Yaşları 6 ile 14 arasında değişen yaklaşık 70 öğrenci her gün okula doğru kürek çekiyor.

5. Bir Uçakta Eğitim Görmek
Gürcistan’da Tiflis’in 25 km güneyinde yer alan Rustavi kasabasındaki çocuklar, anaokulunda yer alan bir uçağı öğrenme alanı olarak kullanıyorlar. Sovyet döneminden kalma olan ve hala çalışan uçak, çocukların eğitim ihtiyaçlarına hizmet etmek için anaokulunun avlusuna getirilip yenilenmiş.


6. Bir Sovyet Uçağının İçinde Eğitim Zamanı
Çocuklar, Tiflis’te bir öğrenme merkezine dönüştürülen bir uçağın kokpitinde oyun oynuyorlar. Gürcistan’daki okur yazarlık oranı yüzde 99.7 gibi oldukça etkileyici bir düzeyde. Ancak ülkede hala yüzde 16′lık bir işsizlik oranı bulunuyor.7. Afganistan’da Açık Hava Okulu
Afgan kız öğrenciler, Langhman bölgesinin kırsal alanlarından birinde bir açık hava sınıfında ders çalışıyorlar. Afganistan geçtğimiz 30 yıl içinde çok nadir barış dönemleri yaşayabildi. UNICEF sadece 2008 yılında okullara 283 şiddet saldırısında bulunulduğunu bildiriyor. Bugün Afgan okullarında 2.2 milyondan fazla kız çocuğu bulunuyor.

Kaynak: www.egitimpedia.com

 

Anahtar Kelimeler:
dünyanın tuhaf okulları

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim