Öğretmen Diyarı

Dünyanın Bir Numarası Hangi Eğitim Sistemini Kullanıyor

Türkiye'de 4+4+4 eğitim sistemi bir yandan tartışılrken bir yandan da 5+3+4'e geri dönülmesi gerektiği konuşulurken ''Acaba Dünya'daki eğitim sistemi nasıl?'' ve ''En iyi eğitim veren ülkeler nasıl bir sistem kullanıyor?'' sorusunu merak ettik ve araştırdık.

 Global anlamda araştırmalar ve çalışmalar yapan Pearson şirketi, Dünya'daki en iyi eğitim veren 10 ülkeyi belirlemiş ve eğitim sistemlerini araştırmış. Yapılan araştırmaya göre Dünya'da en iyi eğitim veren ülke Güney Kore, 2. sırada Japonya ve 3. sırada Singapur yer alıyor. Bu ülkeleri ise sırası ile Hong Kong, Finlandiya, İngiltere, Kanada, Hollanda, İrlanda ve Polonya takip ediyor. Pearson şürketi toplamda 40 ülkeyi incelemiş ve Türkiye 37. sırada yer almıştır.

 Dünya'da eğitimde 1 numara olan Güney Kore 6+3+3 eğitim sistemini kullanıyor. İkinci sırada yer alan Japonya'nın eğitim sistemi de 6+3+3 olarak karşımıza çıkıyor. Dünya üçüncüsü Singapur'un eğitim sistemi ise 6+4+3 şeklinde. İlk 10'daki diğer ülkelerin sıralamaları ise 4. sırada Hong Kong 6+3+3, 5. sırada Finlandiya 6+3+3, 6. sırada İngilitere 6+5+2, 7. sırada Kanada 6+5+2, 8. sırada Hollanda 6+3+3, 9. sırada İrnalda 6+4+2 ve 10. sırada Polonya ise 6+3+4 şeklinde sıralanıyor.

 Dünya genelinde başarılı sonuç alınan eğitim sistemlerine bakıldığında orta ve lise düzeyleri değişiklik gösterse de bizde ilkokul olarak tanımlanan dönemin tamamına yakını 6 yıldan oluşmaktadır. Bazı çevrelerce 4+4+4 eğitim sistemi bu yüzden dolayı ağır bir şekilde eleştirilmektedir. Öte yandan ülkelerin büyük bir kısmında öğrenciler okula ortalama 7 yaşında başlamakta ve anaokuluna %98'lere varan oranlarla gitmektedirler. Ülkemizde şu an için ana okulu zorunlu değil ve 66 aylık çocuklar 1. sınıftan okula başlatılıyor.

 Kimi çevreler ise Türkiye'nin 6+3+3 gibi bir sisteme hazırlıklı olmadığı, bunun için alt yapının ve yeterli kaynağın bulunmadığını ve Türkiye'nin 4+4+4 eğitim sisteminin oturması için çaba sarf etmesi gerektiğini düşünüyor. Bu yönde fikir beyan edenler 6+3+3'ün Türkiye'yi faciaya sürükleyeceğini iddia ediyor.

 Bilindiği üzere son dönemlerde özellikle Akademik çevrelerce 4+4+4'ün kaldırılıp eski sisteme yani 5+3+4'e geri geçilmesi için Milli Eğitim Bakanlığına ve yetkililere baskı yapılıyor. Eğitim sistemimizle ilgili neler olacağını veya olmayacağını önümüzdeki aylarda göreceğiz.

 

Meb Medya - Özel Haber

 
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol