Öğretmen Diyarı

DÜNYADA DERSHANELER NASIL ÇALIŞIYOR?..

 

Amerika dershanelerden hizmet alımı yapıyor


ABD’de dershaneler, 17 farklı sınav için öğrenci yetiştiriyor. ABD’deki dershanelerin en büyüğü olan ‘Kaplan’ın ABD’de ve dünya genelinde 1000 şubesi var. Şirketin cirosu 1 milyar doları aşıyor. Devlet dershanelerden hizmet alıyor. ‘Testing Center’lar okullara test göndererek binalarını dershane olarak kullanıyor.


Güney Kore’deki dershane sayısı 37 bin


Güney Kore’de devletin eğitim kurumlarının dışında özel derslere katılım oranı ilkokul düzeyinde yüzde 85, ortaokulda yüzde 71, lise düzeyinde İse yüzde 58. İlkokul ve ortaöğretim düzeyindeki 7 milyon öğrencinin yaklaşık 5 milyonu, sayıları 37 bine ulaşmış dershanelere giderek eğitimleri için takviye çalışmalara katılıyor.


Japonya'da 10 milyon öğrenci sınavlara ‘Juku’da hazırlanıyor


Japonya’da devlet üniversiteleri kendilerine başvuran öğrencilerin tamamını alacak kapasitede olmasına rağmen ortalama 10 milyon öğrenci ‘Juku’ denilen dershanelere devam ediyor. 39 bin ilk ve ortaokul sayısı bulunan ülkede 49 bin civarında dershane bulunuyor. Öğretmenlerin yüzde 30’u dershanelerde çalışıyor.


Yunanistan'da dershaneye gidenlerin oranı yüzde 90


Bir Avrupa Birliği ülkesi olan Yunanistan’da lise 2 ve 3. sınıf öğrencilerine yönelik çalışmalar yapan 2 bin 300 dershane bulunuyor. Lise 2. sınıfta bulunan öğrencilerin yüzde 60’ı, lise son sınıf öğrencilerinin ise yüzde 90'ı dershanelere gidiyor. Bu eğitim merkezlerinde 20 bin öğretmen çalışıyor. Yılda ortalama 200 bin öğrenciye ders veriliyor.


Almanya’da ek ders hizmeti veriyorlar


10 milyon öğrencisi olan Almanya’da ek ders hizmetlerinin yüzde 25’ini dershaneler oluşturuyor. Ülkede ‘nachhilfe’ adıyla faaliyet gösteren 3200 kuruluş var. VINN ve BİN isimli iki ayrı dershaneler birliği var.


Zaman

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim