Öğretmen Diyarı

Dünya öğretmenler gününde eğitimcilerden eylem

‘5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü’ nedeniyle Türkiye'deki öğretmenlere hakkettiği değerin verilmediğini öne süren Eğitim-Sen'e bağlı 20 kişilik grup basın açıklaması yaptı. Gaziantep Yeşilsu Parkı'nda toplanan kalabalık, sık sık hükümet aleyhine slogan attı. Grup adına konuşan Eğitim-Sen Gaziantep Şube Başkanı Ömer Faruk Koç çalışma saatlerinin fazla olduğunu belirterek şunları söyledi:
"Türkiye'deki öğretmenler bin 816 saat çalışırken, diğer OECD ülkelerindeki meslektaşlarımız bin 617 saat çalışmaktadır. Ayrıca en az maaş alan öğretmenlerde ülkemizdedir. Okullarda ciddi derecede öğretmen açıkları varken; 300 bini aşkın öğretmenimiz atama beklemektedir. Öğretmen açıkları ücretli öğretmenlerle karşılanmaya çalışmaktadır."

“Çalışma koşulları iyileştirilmeli”

Sorunların çözümünün başında öğretmenlerin maaşlarının insanca yaşayabilecekleri seviyeye çıkarılmasının gerektiğini anlatan Koç açıklamasına şöyle devam etti:
"Yapılması gereken, anayasal bir hak olan eğitim hakkının tüm yurttaşlar için ayrım gözetilmeksizin yerine getirilmesini sağlamak, öğretmenlerimize, eğitim ve bilim emekçilerine insan onuruna yaraşır bir ücret ve çalışma koşulları sağlanmasıdır.”

hürriyet

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol