Öğretmen Diyarı

Dünya 15 yılda hedefe ulaşamadı

UNESCO tarafından 2000 yılında belirlenen ve 15 yıl içinde ulaşılması gereken 6 hedefe ulaşılamadı. Türkiye ise eğitim hedeflerini gerçekleştirmede orta düzeyde kaldı. Dün UNESCO tarafından açıklanan Global Gözlem Raporu’na göre, dünya ülkelerinin ancak yarısı tüm çocuklarını ilkokula gönderebildi. Rapor, dünya çapında 58 milyon çocuğun hâlâ eğitimden yoksun olduğuna, 100 milyon çocuğunsa ilkokulu bitiremediğine dikkat çekiyor. Türkiye ise 207 ülke arasında eğitim hedeflerini gerçekleştirmede 65’inci sırada yer alıyor.


UNESCO’nun raporuna göre, özellikle Afrika ülkeleri tüm hedeflerle birlikte en çok da çocukların ilkokula ulaşması hedefinde geri sırada. Çoğu Avrupa ülkesiyle birlikte Kırgızistan, Küba ve Moğolistan ise hedefleri yakalamayı başaranlar arasında. Türkiye’nin ise, hedefler arasında ilk sırada yer alan okul öncesi eğitime katılım oranında, her ne kadar düşük seviyede olsa da 1999’dan itibaren “güçlü bir gelişme seyri” gösterdiği vurgulandı. Dünya çapında arttırılması istenen ilkokula katılımda Türkiye, hedefe ulaşamasa bile ‘çok yakın’ olarak değerlendirildi. Türkiye’nin bu alanda 1999’dan günümüze ‘yavaş hareket ettiğinin’ altı çizildi. Türkiye’nin Hindistan ile eğitimde cinsiyet eşitsizliğini kapatmada yol kateden ülkelelerden biri olduğunun belirtildiği UNESCO raporunda, bunda ‘Haydi Kızlar Okula’ gibi kampanyaların etkisi olduğu da vurgulanıyor. 


6 KRİTİK HEDEF


Erken çocukluk eğitimini geliştirme ve bakım hizmetlerini arttırma: Ülkelerin sadece yüzde 47’si bunu başardı.

İlkokula katılımı artırmak: Ülkelerin yüzde 52’si hedefe ulaştı.

Eğitime eşit katılımı sağlamak: Dünya çapında ortaokula katılım yüzde 47 oldu. 

Yetişkin okuryazarlığında yüzde 50’lik bir gelişim sağlamak: Ülkelerin sadece dörtte biri başardı.

Eğitimde cinsiyet eşitliğini sağlamak: Ülkelerin yüzde 69’unda ilkokula girişte cinsiyet eşitliği var. Orta dereceli okullarda bu oran yüzde 48.

Dünya çapında eğitim kalitesini geliştirmek: Ülkelerin dörtte üçünde öğrenci başına düşen öğretmen sayısında artış yaşandı. Fakat global çapta ilkokullarda eğitim kalitesi standartlarını yakalamak için 4 milyon öğretmene ihtiyaç var.  

 

Önder ÖNDEŞ

\"Hürriyet\"

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol