Öğretmen Diyarı

Dört yıllık süreyi doldurmayan Müdür yardımcıları Müdürlüğe başvurabilecek!

Dört yıllık süreyi doldurmayan Müdür başyardımcısı  ve Müdür yardımcısı olarak görevlendirilenler Müdürlüğe Görevlendirilmek İçin Müracaat Edebilir mi?

Eğitim bir sen  İlk defa ve yeniden müdür olarak görevlendirme süreci hakkında bilgilendirme şeklinde yaptığı 20 soru 20 cevap şeklinde değerlendirmesi oldukça detaylı bilgi verilmiş ,müdür adaylarını  bilgilendirilmiştir.

Ancak Eğitim bir sen Dört yılını doldurmayan müdür başyardımcısı ve müdür yardımcılarının müdürlük için müracaat edemeyecekleri eklinde açıklamıştır.Yönetmelik ve kılavuza göre böyle bir durum söz konusu değildir.

SORU 14- Halen eğitim kurumu müdür başyardımcısı ve müdür yardımcısı olarak görev yapanlar ve görev süreleri devam eden müdürler görevlerinden ayrılmaları durumunda ilk defa ve yeniden müdür olarak görevlendirme süreci kapsamında yeniden başvuruda bulunabilecekler mi?

 

CEVAP-Dört yıllık görev süresini doldurmayan eğitim kurumu müdür başyardımcıları ve müdür yardımcıları, görevlerinden ayrılarak ilk defa ve yeniden müdür olarak görevlendirilecekler kapsamında başvuruda bulunmak isteseler dahi Yönetmeliğin Yöneticilik görevinden ayrılma başlıklı 28 inci maddesinin ikinci fıkrasında yer alan; “30 uncu maddenin birinci fıkrasına göre ayrılanlar hariç olmak üzere, yöneticilik görevlerinden istekleri ile ayrılmış olanlar, aradan bir yıl geçmeden tekrar yönetici olarak görevlendirilemez.” hükmü nedeniyle bu kapsamda bir yıllık süre dolmaksızın başvuruda bulunamayacaklardır.

Şeklinde değerlendirilmiş ancak yönetmeliğin 30.maddesinin birinci fıkrası kendi istekleriyle  dilekçe verip yöneticilik görevinden istifa edenleri kapsadığı mevcut müdür başyardımcısı ve müdür yardımcılarından dört yılını doldurmayanların müdürlüğe müracaat edemeyeceğine dair ne yönetmelikte nede kılavuzda  bir düzenleme yoktur.

Dört yılını doldurmayan müdür başyardımcısı ve müdür yardımcılarının 30.maddenin birinci fıkrasına göre değerlendirmesi yani kendi istekleriyle istifa şeklinde değerlendirilmesi mümkün değildir çünkü bu görevde yükselmedir.

Aksi takdirde başta İstanbul gibi bir çok il yeni yönetmeliğe göre  müdür yardımcısı görevlendirmesi şimdiden yapmıştır.dolayısıyla görevlendirilen kişiler hem şimdiki hemde önümüzdeki dört yıl boyunca müdürlük için başvuramayacak anlamına gelir.

Eğer müdürlüğe müracaat yönetmeliğin 30.maddesinin birinci fıkrasına göre değerlendirilir ve bir yıl bekleyeceksin denirse hiç  kimse müdür yardımcısı olmak istemeyecektir.

Bu kendi isteğiyle istifa değil görevde yükselmedir.

Ayrıca kılavuzun

         2.9. İller arasında yapılan yer değiştirmelere bağlı olarak yöneticilik görevi sona erenler, bir yıllık

bekleme süresi aranmaksızın öğretmen olarak atandıkları illerde yönetici olarak görevlendirilmek

üzere yeniden görevlendirme kapsamında başvuruda bulunabilecektir.

Şeklinde düzenlenerek iller arası tayin olanlarında kendi istekleriyle ayrılmış olarak değil zaruri olarak yöneticilikten ayrıldığı şeklinde değerlendirilmiş ve bir yıl müracaat edemez kapsamında değerlendirmemiştir.

Sonuç olarak

1-Mevcut Müdür başyardımcıları ve müdür yardımcılarından dört yıllık süreyi doldurmasa bile isteyenler yönetmeliğin 5. ve 6. maddelerindeki şartları taşımak kaydıyla   müdürlük  için müracaat edebilir.Bununla ilgili ne yönetmelikte nede kılavuzda   müracaat  edemeyeceğine dair bir düzenleme yoktur.

2-Dört yıllık süresini doldurmamış Müdür başyardımcılarının ve müdür yardımcılarının müdürlük için başvuru yapmaları 30.madenin 1.fıkrası(kendi isteğiyle istifa kapsamında değil)görevde yükselme kapsamındadır.  iller arası yer değişikliğine binaen yöneticilik görevi sona erenler kılavuzun 9,2 maddesindeki gibi

3-Dönüştürülen eğitim kurumu müdürleri de yeniden görevlendirme kapsamında başvurabilecektir.

faihgenç@kamu.tv.tr

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol