Öğretmen Diyarı

Doğuda Ücretli Öğretmenler Emniyet Tarafından İnceleniyor

Hakkari Eğitim- Sen Şubesi Başkanı Yusuf Demir, "köy okullarına atanan ücretliöğretmenler konusunda, Ücretli çalışmaya mahkum edilen eğitim emekçilerininbaşvurularının ardından listelerin emniyet birimlerince incelendikten sonra bir çoğunun elendiği iddiaları bizlere iletilmektedir. Bu bizi kaygılandırmaktadır"dedi.

Eğitim yılının başlamasının ardından, Hakkari'de öğretmen açığı bulunan köy okullarına ücret karşılığı öğretmen atamaları yapılırken, Hakkari Eğitim-Sen Şube Başkanı Demir, KESK Hakkari Şubesi'nde basın toplantısı düzenleyerek eğitimcilerin yaşadığı sorunları anlattı.

ÜCRETLİ KÖLELİK SİSTEMİ

Demir, yıllardır Hakkari başta olmak üzere bölge illerinde öğretmen eksikliğinin bir türlü giderilemediğini belirtirken, bu durumun ataması yapılmayan on binlerce öğretmen için de çelişki yarattığını ifade etti. Kentte birçok öğrencinin öğretmensiz bırakıldığını belirten Demir, "Eğitim fakültelerinden mezun olan arkadaşlarımızın kadrolu istihdamının sağlanması yerine, eğitim emekçilerine güvencesiz ücretli öğretmenliğin kapısı göstermektedir. Eğitimde yaşanan öğretmen açığı ücretli öğretmenlik politikasıyla giderilmeye çalışılmaktadır. Bu durumu, eğitim emekçileri olarak 'ücretli kölelik' sistemi olarak değerlendiriyoruz" dedi.

Hakkari ve ilçelerine bağlı köy okullarında çalıştırılmak üzere ücret karşılığı alınan öğretmenlerin Emniyet Müdürlüğünün onayı ile alındığını da ileri süren Demir, "Ücretli çalışmaya mahkum edilen eğitim emekçilerinin başvurularının ardından listelerin emniyet birimlerince incelendikten sonra birçoğunun elendiği iddiaları bizlere iletilmektedir. Bu bizi kaygılandırmaktadır. Eğitim iş kolundaki çalışmaların başka kurum yetkililerince belirlenmesi ne kadar doğru olabilir İşe alımların eşitlik anlayışıyla, hakkaniyet çerçevesinde olması gerekir. İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nden, sendikamıza da yansıyan bu iddialara yönelik bir cevap bekliyoruz. Ücretli çalışmaya hak kazananların hangi kriterlere göre belirlendiği yanıtlanmalıdır. Eğitim- Sen olarak, emekçilere yönelik yapılan her türlü haksız uygulamaya karşı duracağımızı, öğretmen arkadaşlarımızın yaşayacağı tüm mağduriyetlere karşı mücadele edeceğimizi belirtiyoruz"diye konuştu.

 

 

Odatv.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol