Öğretmen Diyarı

DOĞU’ DA ÇALIŞAN OKUL MÜDÜRLERİN İSYANI!

Doğu ve Güney Doğu’da öğretmen açığı kapanmak bilmiyor… MEB’in özellikle il dışı tayinleri dönemlerinde gündeme taşıdığı; “ Doğu’da çalışan öğretmenlere teşvik, ek ücret” haberleri maalesef öğretmeleri, Doğu’da tutmaya ikna etmiyor.

Doğu’ya atanan öğretmenlerin ekseriyeti, atandıkları ilk günden itibaren, Doğu’dan gitme arayışlarına giriyorlar. Hele bazı iddialara göre, kiminin “naylon evlilik” yaparak, kiminin de eşini bir özel şirkette çalışıyor olarak gösterip, primlerini kendi cebinden ödeyerek daha sonra da eş özründen tayin istemesi, öğretmenlerin Doğu’dan ne denli durmak istediklerinin, en somut ispatıdır.

Kısacası, Doğu’da öğretmenlerin çalışmak istemedikleri, bilinen bir realitedir.

İşte bu denli öğretmenlerin Doğu’dan kaçışları, doğal olarak okul müdürlerinde ve özellikle sorumluluk hassasiyeti olan müdürlerde, büyük tepkilere yol açıyor. Bu bağlamda gerek haber sitemize ulaşan, gerekse de birebir görüştüğümüz okul müdürleri; “öğretmenlerin sık sık tayin isteyip gitmeleri, okullarında çok ciddi eğitim aksaklıklarının yaşanmasına” sebep olduğunu dile getiriyorlar.

İsmini vermek istemeyen bir okul müdürünün kendi ifadesi: “Müdürlüğünü yaptığım okulda sadece bu yıl itibarıyla 10 öğretmenim, tayin isteyip gitti. Bu giden 10 öğretmene karşılık, Milli Eğitim, okuluma sadece bir kontenjan ayırmış…” İşte bu şekilde, “ben pazartesi, bu kadar öğretmen açığı ile nasıl eğitim öğretime başlarım” şeklinde kara kara düşünüp isyan eden sayısız okul müdürü mevcut.

Bu durum pedagojik ve psikolojik olarak, öğrenci açısından değerlendirildiğinde de, çok daha derin sorunlara zemin oluşturulduğunu görmek mümkündür. Çoğu okulda adeta daha öğrenciler, öğretmenlerin ismini öğrenmeden karşılarında başka başka bir öğretmeni görmeleri, doğal olarak birtakım sorunlara yol açıyor.

Ayrıca MEB’in, adeta ticari ve ekonomik mantalite ile ücretli öğretmen çalıştırma ısrarının faturasını; ülke olarak/toplum olarak hepimiz ödemek durumunda kalıyoruz.

Doğrusu, ekonomik olarak büyük bir başarı gösteren hükümetin, Doğu’da öğretmenlerin kaçışına seyirci kalması ve oluşan öğretmen açığını ücretli öğretmenlerle kapatmaya çalışması çok manidardır. Oysa hükümet, Doğu’ya atanan öğretmenlere bir teşvik yaparak, öğretmen kaçışlarını durdurması mümkündür.

Evet, MEB, Doğu’da öğretmenlerin kaçışlarına mutlaka kalıcı bir formül ve köklü bir çözüm bulmalıdır. Özellikle il dışı tayinleri zamanlarında gündeme getirilen Doğu’daki öğretmenlere “ek ücret konusunu” bir an önce hayata geçirmelidir.

Mehmet Şah MARHAN

KAMUNEWS.COM

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim