Öğretmen Diyarı

Dil barajını geçene lisansüstü eğitim
Yükseköğretim Kurulunca (YÖK), Kanun Hükmünde Kararname uyarınca kadroyla ilişiği kesilen "Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP)" kapsamındaki araştırma görevlilerine ilişkin önemli bir karar aldı. Araştırma görevlileri için iki tip kadro bulunuyordu. İlgili kanunun 33/a maddesinden kadrolu olan araştırma görevlileri, doktora eğitimlerinin ardından "araştırma görevlisi dr." olarak kadroyla işe başlıyordu. 50/d maddesi kapsamında olanların ise eğitimlerinin ardından üniversiteyle ilişikleri kesiliyordu. YÖK'ün geçen yıl kaldırdığı ÖYP kapsamında 33/a ile kadroları yapılan tüm araştırma görevlileri, darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL kapsamında çıkarılan KHK'yla 50/d'ye geçirildi. ÖYP'liler, bu karara "güvenceleri ellerinden alındığı" gerekçesiyle büyük tepki gösterdi. YÖK'ten dün üniversitelere gönderilen genelgede, 674 sayılı KHK'nın 49. maddesindeki "ÖYP kapsamında, 33. maddenin (a) fıkrası uyarınca atanmış olan araştırma görevlilerinin statülerinin herhangi işleme gerek kalmaksızın 50/d maddesinde belirtilen statüye dönüştürüleceği ve bunlar hakkında 50/d maddesi hükümlerinin uygulanacağı" belirtilerek, "Bu şekilde statüleri değiştirilen araştırma görevlilerinden, yeniden 33. maddenin (a) fıkrasına göre ataması yapılmayanların mecburi hizmet yükümlülüklerinin kaldırılacağı" hükmü hatırlatıldı.

Uygulamada birlik

Genelgede, KHK'da yer alan bu hükümlere ilişkin üniversitelerde uygulamada birliğin sağlanması için bazı kararların alındığı bildirildi. YÖK'ün üniversitelere gönderdiği yazıya göre, KHK kapsamındaki ÖYP'lilere ilişkin alınan kararlar şöyle:

"Lisansüstü eğitime kayıtlı olmayan ve bu kapsamda KHK kararı gereğince kadroyla ilişiği kesilen ÖYP araştırma görevlilerinden, yabancı dil barajını geçip lisansüstü eğitim için yerleştirme bekleyenler ile yüksek lisans eğitimini tamamlayıp doktora eğitimi için YÖK'ten merkezi yerleştirme bekleyen araştırma görevlilerine YÖK tarafından lisansüstü eğitim yerleştirmesi yapılacak ve bu şekildeki ÖYP araştırma görevlilerinin öğrencilik statüleri devam edebilecek. Bununla birlikte KHK ile statüleri 50/d maddesine dönüştürüldüğünden araştırma görevlilerinin atamaları, söz konusu kanun maddesi uyarınca bir yıllığına yapılabilecek."
Memurlar.Net
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim