Öğretmen Diyarı

DİKEN ÜSTÜNDE YÖNETİCİ OLMAK

MEB'in en büyük problemi siyasi müdahalelere açık bir bakanlık haline gelmiş olmasıdır. Yılların tecrübesi ile oluşturulan, yönetici atama sisteminin bozulması, başlı başına bir problem haline gelmiştir. Tek yetkili olma isteği yeni bir hastalık olmamakla birlikte, siyasetin bu kadar tavan yaptığı bir devir görülmemiştir. Siyasetin bu onulmaz hastalığı bellidir ama garip olan, daha adil, daha insani bir düzenin mücadelesini vermesi gereken sendikaların, bilhassa, malum bir sendikaca, bu gayri adil sisteme çanak tutulmasıdır. Daha da anlaşılmazı, bu adaletsizliğe teslim olmuş insanların, sayısının çokluğudur.

             MEB'in, özellikle, yönetici atama konusunda, adeta bir bataklığa saplanması, bugüne kadar oluşturulan düzeni, zaman içinde alt üst edecektir. Kadrolaşmak, emir eri ordusu yaratmak adına, oluşturulan bu kokuşmuşluk, önümüzdeki süreçte her alana yayılacaktır. Liyakat ve kabiliyetin göz ardı edildiği, adaletsizliğin alabildiğine arttığı bir kurumun,  arzu edilen başarıları sağlaması mümkün olmayacaktır.

             Esasen, bu yönetmelikle MEB'de yöneticilik yapmanın tadı da kalmamıştır. Üst makamlara hoş görünmek zorunda bırakılan okul yöneticilerinin, artık ağız tadıyla, kendinden emin şekilde hizmet üretmesi imkansız hale gelmiştir. Ne yaparsa yapsın, ne kadar başarılı olursa olsun, kendini, sürekli  diken üstünde hisseden okul yöneticileri devri başlamıştır, artık. Bu yöneticinin, hangi siyasi veya ideolojik gruba ait olduğunun da, hangi sendikanın üyesi olduğunun da bir önemi yoktur. Düzen bu oldukça, tamamı, aynı duygulardan asla kurtulamayacaktır. Bu anlayışı, Türk milli eğitimine ve öğretmenlere layık görenler, büyük vebal altındadır, bu vebal onların yakasını asla bırakmayacaktır.

Adnan GÖKDEMİR
 

 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim