Öğretmen Diyarı

Dezavantajlı çocuklar ‘Leonardo Da Vinci' ile öğreniyor

Ailelerin gelir dağılımı arasındaki uçurumun en yüksek olduğu şehirlerin başında gelen Diyarbakır'da kurulan Leonardo Da Vinci Derneği, maddi vaziyeti yetersiz, dezavantajlı talebelerin umudu oldu. Dernek, bir yandan...
Ailelerin gelir dağılımı arasındaki uçurumun en yüksek olduğu şehirlerin başında gelen Diyarbakır'da kurulan Leonardo Da Vinci Derneği, maddi vaziyeti yetersiz, dezavantajlı talebelerin umudu oldu.Dernek, bir yandan ücretsiz kurslar vererek talebelerin yeteneklerini geliştirirken, bir yandan da TEOG, YGS, LISANS YERLEŞTIRME SINAVI dersleri vererek talebelere üniversiteye hazırlık mananında dayanak sağlıyor. Dernekte eğitim alan dezavantajlı talebelerin derhal hepsi, üniversiteyi kazanıp tamamlandıktan sonra iş sahibi olmayı başardı.

Leonardo Da Vinci Eğitim Kültür Sanat Derneği Yönetim Heyeti Başkanı Mehmet Tekin, derneklerinin geçmişinin 1996-97 seneye dayandığını söyledi. Bu tarihten itibaren yoğunlukla sanatsal faaliyetlerinin meydana geldiğini belirten Tekin, bu meydanda onlarca talebenin resim öğretmenliği kısmını kazandığını kaydetti. Geçmiş yıllarda bünyelerinde eğitim alarak üniversiteyi kazanan bir çok talebenin şu anda meslek sahibi meydana geldiğini aktaran Tekin, hala üniversitede okuyan talebelerinin de meydana geldiğini dile getirdi. Derneklerinden ders alan birçok talebenin Güzel Sanatlar Lisesi'nde okuduğunu altını çizen Tekin, Bilim Sanat Merkezi'nde de bünyelerinde ders almış talebelerin meydana geldiğini ifade etti.

"DERNEĞİMİZ DEZAVANTAJLI ÖĞRENCİLERE HİZMET VERMEKTE VE DAYANAK OLMAKTADIR"

Leonardo Da Vinci Derneği'nin, 2012 yılında dernekleştiğini bildiren Tekin, "Bu manada tüzüğümüzü biraz henüz genişlettik. Yalnizca sanatsal değil, bunun yanı sıra okul destekli dersler olsun, imtihana hazırlık dersleri olsun, azalarımız tarafından derneğimizde ders verilerek talebelerimiz desteklenmektedir. Toplamda 14 sanat öğretmenimiz var. Yağlı boya, karakalem, pastel, sulu boya, ebru, el sanatları ve bunlara benzer faaliyetlerimiz var. Her yıl Haziran ayında, üretmiş olduğumuz bütün çalışmalarımızı sergiliyoruz. 2012'den sonra dernek bünyemize 32 branş öğretmenimiz katıldı. Bu manada, bilhassa dezavantajlı çocuklara, fukara aile çocuklarına dayanak vermekte ve eğitimlerine yardımcı oluyoruz. Aynı zamanda, yayıncı arkadaşlarımız, bu tür öğrencilerimize ücretsiz kaynak temin ediyor. Şu anda da 3 yıl boyunca temel dersler üzerinde okul destekli, üniversiteye hazırlık, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) imtihanına yardım emelli burada öğrencilerimize sual çözümlerinde, noksan konuları tamamlama mananında eğitim veriyoruz. Geçen yıl de TEOG'a giren talebelerimiz önemli bir muvaffakiyet gösterdi. Beklentilerimizin üzerinde liselere yerleştiler" dedi.

"150 KİŞİ KURS ALIYOR"

Şu an derneklerinde 150'ye yakın talebenin kurs aldığını, bunların içinde hobi olarak gelip resim, ebru öğrenmek isteyen yetişkinlerin de yer aldığını kaydeden Tekin, "Bu dönem dikkat ve bellek eğitimi kursumuz devam ediyor. 2016 seneye hazırlık, karakalem imtihana hazırlık kursumuz da devam eden kurslarımız arasında. Ekim ayında da yetişkin grubu, yağlı boya kurslarımız, ebru kursumuz başlayacak. Aynı zamanda 2015 yılında valiliğe sunduğumuz projemiz var. Dezavantajlı çocuklara LISANS YERLEŞTIRME SINAVI, YGS kursu, RAM'da kayıtlı bulunan orta özürlü çocuklarımıza okuma yazma kursu, bunlara da ekstradan resim ve ebru kursu dersleri ile psikolojik manada desteklenecektir" diye konuştu.

GÜZEL SANATLAR LİSESİ'Nİ KAZANDI, HEDEFİ ÜNİVERSİTE

Leonardo Da Vinci Eğitim Kültür Sanat Derneği'nde kurs alarak Güzel Sanatlar Lisesi'ni derece inşa ederek kazanan Necla Tekin'in (18) en büyük afaki üniversiteyi kazanmak. Şu an 4. sınıfta olan Necla Tekin, "Ben henüz önce bu kursa başlamıştım. Güzel Sanatlar Lisesi'ne derece inşa ederek girdim. Şu anda lise 4. sınıftayım. Şimdi de üniversiteyi kazanmak için kursa devam ediyorum. Umarım kazanırız, hocalarımızın emeğini boşa çıkarmayız" ifadelerini kullandı.

Kursta ders alan diğer öğrenciler de, Leonardo Da Vinci Derneği sayesinde hem hobilerini geliştirdiklerini hem de branş dersleri ile okulda öğrendiklerini burada pekiştirdiklerini söyledi. 

AYDIN YORAT

haberport.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim