Öğretmen Diyarı

Devletten süt parası, cenaze ödeneği, evlilik yardımı alma yolu

Uzmanlar, hakları korumada ve almada çalışanların kendi inisiyatiflerinin önemini vurgulayarak, çalışanları resmi yoldan başvuru yapma konusunda uyardı.

 

Birçok çalışanın SGK’ya gidip sorduğunda, böyle bir hakkınız yok, diye yanlış yönlendiriliyoruz, diye danıştığı Sosyal Güvenlik Uzmanı Ali Tezel, hak isteme yollarını şöyle açıkladı:

 

”Unutmayın, devletin ağzı yoktur, memura sormak yerine, devlete yazılı dilekçe veya formlarla başvurulur ve devlet de kağıt ortamında cevap verir.”

 

SÜT PARASI VE CENAZE ÖDENEĞİ

 

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu gereğince,

 

Cenaze ödeneği; 5510 sayılı Kanunun 37 nci maddesinin üçüncü fıkrasına göre; iş kazası veya meslek hastalığı sonucu veya sürekli iş göremezlik geliri, malûllük, vazife malûllüğü veya yaşlılık aylığı almakta iken veya kendisi için en az 360 gün malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortası primi bildirilmiş olup da ölen sigortalının hak sahiplerine, Kurum Yönetim Kurulunca belirlenip Bakan tarafından onaylanan tarife üzerinden cenaze ödeneği ödenir.

 

Emzirme ödeneği; (Süt parası) 5510 sayılı Kanunun 16 ıncı maddesinin üçüncü fıkrasına göre; analık sigortasından sigortalı kadına veya sigortalı olmayan karısının doğum yapması nedeniyle sigortalı erkeğe, bu Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) ve (b) bentleri kapsamındaki sigortalılardan, kendi çalışmalarından dolayı gelir veya aylık alan kadına ya da gelir veya aylık alan erkeğin sigortalı olmayan eşine, her çocuk için yaşaması şartıyla doğum tarihinde geçerli olan ve Kurum Yönetim Kurulunca belirlenip, Bakan tarafından onaylanan tarife üzerinden emzirme ödeneği verilir.

 

SGK TALEP ETMEYENE ÖDEMEZ

 

Gerek süt parası ve gerekse de cenaze ödeneğini SGK’nın ödemesi için ilgililerin SGK’ya yazılı olarak başvurması gerekir. Başvurmayana-talep etmeyene SGK para vermez. Ağzıyla başvurana da vermez. Ağzıyla sorup, yok öyle bir şey denince, arkasını dönüp gidene de vermez. Bu arada yazılı dilekçeyi doğum veya ölümün olduğu andan itibaren 5 yıl içinde istemem hakkınız var. Beş yıl dolunca para SGK’ya kalır.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol