Öğretmen Diyarı

Devleti 19 milyon kişi tıkladı

MEMURLAR - Userspots, “Devletin Kısayolu” olarak adlandırılan e-devlet sistemi Turkiye.gov.tr’nin erişim istatistiklerini açıkladı. 

 

Sisteme en çok giriş yapılan ülke yüzde 98.2 ile Türkiye olurken kullanıcıların giriş yaparak hizmet aldıkları diğer ülkeler ise ABD, Almanya ve İngiltere olarak sıralanıyor. 

 

Şehir bazında bakıldığında ise yüzde 31.7’lik oranıyla İstanbul ilk sırada yer alırken onu Ankara, İzmir, Antalya ve Adana takip ediyor. Mobil uygulamalarının kullanıcı deneyimi ve kullanılabilirlik hizmetleri Userspots tarafından sağlanan ve 2009’da hayata geçirilen sistemi şu anda 19 milyon kişi kullanıyor. 

 

Sisteme akıllı telefon ve tablet gibi mobil cihazlardan ulaşan kullanıcıların oranı ise yüzde 20’yi buluyor. Userspots kurucusu Mustafa Dalcı’nın verdiği bilgilere göre, en yoğun kullanımı 45 yaş üstündeki kesim gösteriyor. Mobil cihazlardan erişim oranı ise yüzde 20. Cinsiyete göre kullanım oranları yüzde 54.1 erkek ve yüzde 45.8 kadın olarak şekilleniyor. 

 

Platforma erişimde en çokkullanılan işletim sistemi yüzde 99’a yaklaşan oranı ile Windows olurken, tarayıcıda ise ilk sırayı açık farkla Chrome alıyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol