Öğretmen Diyarı

Devlet ve özel okullarda, üniversitelerde okutulacak ders geliyor
Bu yıl 50 bine yakın öğretmen atadıklarını hatırlatan Yılmaz, “Daha yapacaklarımız var. Derslikleri yaparak öğretmenlerimizin mali durumlarını geliştirdik. 2002’deki öğretmenlerimizin aldığı para 470 lira civarındaydı. Bunun dolar karşılığı 400 dolardı. Şimdi öğretmenlerin maaşı 950 doların üstünde. 15 saat haftada ek ders, aylık ek ders, hepsini koyun üzerine aylık 3200 gibi bir maaş alıyor. 2002’deki dolar değerinden yüzde 150 daha fazla, öğretmenlerimizin mali durumunu iyileştirdik” diye konuştu.


15 TEMMUZ DERS OLARAK OKUTULACAK

Bakan Yılmaz, 15 Temmuz’un ders olarak müfredatta yer alacağını söyleyerek şöyle konuştu: ”Önümüzdeki dönemde 15 Temmuz’u, milli irade destanını müfredatlarımıza, ders olarak koyacağız. Hem devlet, hem özel okullarda, hem de üniversitelerde. İnşallah bu milli irade destanını nesilden nesile aktaracağız ki bir daha bu aziz millet, uçurumun kenarına gelmesin veya bu millet üzerine hiç kimse plan kurmayı akıllarından dahi geçirmesin”.

KIZLARIMIZI ÖNDE TUTUYORUZ

Yılmaz, ihtiyaç sahibi ailelere çocuklarını düzenli olarak okula göndermeleri kaydıyla ‘Şartlı Eğitim Yardımı’nı başlattıklarını anımsattı. Kız çocuklarına erkeklere oranla daha fazla yardım yaptıklarını belirten Yılmaz, “2003’ten 2016’ya kadar bu kapsamda 23 milyon 479 bin öğrencinin annesine 4 milyar 589 milyon lira nakit destek verdik. İlköğretime devam eden kız çocukları için annelere 40 lira, erkek çocuklar için 35 lira, ortaöğretime devam eden kız çocukları için 60 lira, erkek çocukları için 50 lira ödüyoruz. Bunlara da ne diyoruz; pozitif ayrımcılık yapıyoruz. Kızlarımızı erkeklerden bir adım daha önde tutuyoruz” dedi.

Hükümet olarak özel okullara destek verdiklerini belirten Yılmaz, 2002’de 218 bin olan özel okullardaki öğrenci sayısının bugün 1 milyon 200’e ulaştığını, bu rakamı daha da yukarı çekmek istediklerini ifade etti.

900 BİN SURİYELİNİN YÜZDE 58’İNİ EĞİTİM VERİYORUZ

“Dünyada milli gelirine oranla en fazla yardım eden ülkeyiz” diyen Yılmaz sözlerine şöyle devam etti:

“Sadece bizi değil Suriyelileri de eğitiyoruz. Şu anda okul çağında 900 bine yakın Suriyelinin yaklaşık yüzde 58’ini kendi okullarımızda eğitiyoruz. Devlet olarak güçlüyüz. Ama iş adamlarımız bu gibi yatırımlara sahip çıkarsa çok daha iyi olur. Okul aile birlikleri bunun için var. Eğer siz sahip çıkarsanız gençlerimiz yarına daha umutla bakarlar.”Kaynak: www.okullarinsesi.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim