Öğretmen Diyarı

Devlet Üniversiteleri yabancı öğrenci avına çıkıyor

Sözcü-ERDOĞAN SÜZER/ANKARA

Devlet Üniversiteleri, önümüzdeki dönemde yurt dışından yabancı öğrenci getirmek için atağa kalktı. Devlet üniversiteleri bu amaçla, iş dünyasının uluslararası düzeyde yararlandığı Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’na (DEİK) üye olma hakkı istedi. DEİK yönetmeliğinde yapılan değişiklikle üniversitelere bu hak verildi.

SÜRPRİZ DEĞİŞİKLİK

DEİK ve İş Konseyleri Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik, geçtiğimiz Perşembe günü Resmi Gazete’de yayımlanan kararla değiştirildi. Yapılan değişiklikle, DEİK bünyesinde faaliyet gösteren iş konseylerine üye olabilecek kurum ve kuruluşlara, iş dünyasının yanı sıra yüksek öğretim kurumları da eklendi. Buna göre Türkiye’deki tüm üniversiteler, yönetim kurulunun uygun bulması halinde bir veya birden fazla iş konseyine üye olabilecek.

TALEP ÜNİVERSİTELERDEN GELDİ

DEİK Genel Sekreteri Mustafa Mente, yönetmelikteki söz konusu değişikliğe ilişkin bilgi verirken, talebin devlet üniversitelerinden geldiğini söyledi. Vakıf üniversitelerinin çeşitli şirketler üzerinden zaten DEİK bünyesine girdiğini belirten Mente, yönetmelik değişikliğiyle devlet üniversitelerinin de DEİK’e üye olma yolunun açıldığını söyledi.

AMAÇ YABANCI ÖĞRENCİ GETİRMEK

DEİK bünyesinde halen iş adamlarının yararlandığı 120 farklı ülke iş konseyinin yanı sıra eğitim ekonomisi, sağlık, enerji, lojistik ve teknik müşavirlik adı altında 5 sektörel iş konseyi faaliyet gösteriyor. DEİK’e girme hakkı kazanan üniversiteler eğitim ekonomisi konseyine üye olacaklar. Böylece üniversiteler, dünyanın dört bir yanındaki ülkelerden yabancı ülke getirme konusunda DEİK’in ağından yararlanacaklar. Mente, DEİK sayesinde devlet üniversitelerinin de yabancı öğrenci potansiyelinin artacağına işaret ederken, hastanelerin de aynı şekilde sağlık konseyi aracılığıyla daha fazla yabancı hasta getirdiğini söyledi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim