Öğretmen Diyarı

Destek Eğitim Odası Dökümanları İNDİR

MEB Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliği gereğince, okul ve kurumlarda özel eğitime ihtiyacı olan öğrenciler ile üstün yetenekli öğrenciler için, Destek Eğitim Uygulaması zorunludur.

DESTEK EĞİTİM UYGULAMASINDA KİMLER DERS VEREBİLİR?

Destek Eğitim Uygulaması açılan okullarda öğrencilerin eğitim ihtiyaçlarına göre görme, işitme, zihinsel engelliler sınıf öğretmenleri öncelikli olmak üzere, gezerek özel eğitim görevi yapan öğretmen, sınıf öğretmeni ve alan öğretmenleri görevlendirilir.

Destek Eğitim Uygulaması öncelikle okulun öğretmenlerinden olmak üzere RAM’da görevli öğretmenler ya da diğer okul ve kurumlardaki öğretmenler görevlendirilir.

İlkokul, ortaokul ve liselerde görev yapan alan öğretmenlerinden maaş karşılığı ders saatini dolduramayan öğretmenlerin yanı sıra, maaş karşılığı ders saatini dolduranlarda,

Destek Eğitim Uygulamasında  ihtiyaçlar doğrultusunda görevlendirilebilinir.

Sınıf öğretmenleri

Maaş ve ek ders karşılığı görevlerini tamamladıktan sonra haftada 8 saate kadar destek eğitimi görev alabilirler.

Sınıf öğretmenlerine haftalık 30 saat olan ders görevlerinin yanında haftada 8 saat daha Destek Eğitimi  ders verilebilir.

Destek Eğitim Uygulmasının derslerin ek ders ücreti, %25 artırımlı ödenir.

Branş öğretmeni,

Maaş karşılığı ders saatini dolduramayan branş öğretmenine dolduramadığı saat kadar Destek Eğitim uygulaması görevi verilir. Maaş karşılığı verilen Destek Eğitim görevinde ek ders ücreti ve %25 artırımlı ödenmez.

Branş öğretmenlerine, 15 saat maaş karşılığı olan ders yükünün üzerine, 6 saat zorunlu ek ders kapsamında Destek Eğitim görevi verilebilir.

Branş öğretmeninin istemesi durumunda, 15 saat maaş karşılığı ve 6 saat zorunlu ek dersin üzerine, 9 saat daha Destek Eğitim Uygulaması ek ders görevi verilebilir. Bir branş öğretmeninin, branşındaki dersleri ile Destek Eğitim dersleri toplamı haftalık 30 saati geçemez.

DESTEK EĞİTİMİ İÇİN ÖDENECEK EK DERS

Destek eğitim odasında yapılacak eğitim için yönetici ve öğretmenler, “Ek Ders Ücreti” konulu 2007/19 No’lu Genelge ile ekindeki çizelgede belirtilen azami süreleri geçemeyecek biçimde ek derse girebilirler.

Öğretmenin, maaş karşılığı girdiği derslerin dışındaki Destek Eğitim Uygulaması her bir saat ek dersin ek ders ücreti, %25 artırımlı ödenir. (Dayanak: M.E.B. Personel Genel Müdürlüğü 29.01.2009 tarih ve B.08.0.PGM.0.23.01.02.32/287/11227 sayılı yazı. )

Okul yöneticileri

Destek Eğitim görevi alabilirler.

Okul yöneticileri maaş karşılığı girmek durumunda oldukları ders görevlerini tamamladıktan sonra, haftada 6 saate kadar destek eğitim odalarında görev alabilirler.

Okul yöneticilerinin Destek Eğitim Odalarında girdikleri derslerin ek ders ücreti, % 25 artırımlı ödenir.

Ücretli öğretmenlere Destek Eğitim uygulama  görevi verilememektedir


Slayt 1 için TIKLAYINIZ...

Slayt 2 için TIKLAYINIZ...

Tablo için TIKLAYINIZ...

 

Kaynak: "Turkkamu.net " 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim