Öğretmen Diyarı

Dershaneye öğrenci veren öğretmene yüzde 10 pay vermişler!

Dersanelerin özel okula dönüştürülmesi konusunda hükümetin dersanelere sunduğu iki yıllık geçiş süreci üzerinden yürütülen tartışmalar sürerken,dersanelerin çalışma şartlarına ilişkin itiraflar da gelmeye başladı. 15 yıl boyunca çeşitlidersanelerde öğretmenlik, son olarak da İstanbulEsenyurt'ta dersane ortaklığı yapan, şimdi MilliEğitim Bakanlığı'na bağlı Pendik ilçesindeki birokulda görevli olan Serdar öğretmen, STAR'ı arayarak dersanelere ilişkin önemli bir itirafta bulundu. Serdar öğretmen, "Öğretmen, dersaneyekayıt için yolladığı öğrenci başına yüzde 10 alır. Ben 5 yıl önce okul müdürüne aylık 500 TL kayıt avantası veriyordum" dedi. Serdar öğretmen, isyan ederek ayrıldığı dershane sisteminin dünyasını şu sözlerle anlattı.


Ayda 500 lira veriyordum


"Devlet okullarının rehber öğretmenleriyle müdür ve müdür yardımcıları dersanelerden maaş ve prim alır.Sistem şöyle işler; okuldaki imkanı olan öğrenci tespit edilir. Öğrencinin çalışkan ya da tembel olması önemli değil, önemli olan dersane taksitlerini ödeyebilecek aile gücünün olması. Sonra veli okula çağırılır, 'Çoğunuzun sınav için mutlaka ders alması gerekir. Tanıdığım dersane var, indirim de yaptırırım' denir. Veli de 'Madem dersane diyorsunuz, sizin tanıdığınız var mı hem iyi eğitim versin hem de hesaplı olsun' der. Veliller çocuklarını genelde öğretmenin işaret ettiği dersaneye yollarlar. Ya öğretmen çocuğu dersaneyegötürür kaydettirir, ya da bana yaptıkları gibi dersane sahibine telefon edip 'Şu çocuğu ben sana gönderdim' der. O çocuğa okulu, öğretmeni sorulur. İstenilen yanıt gelince de öğretmene payı verilir. Bazıdersanelerde bu ücret öğretmene kayıt parasının tamamından yüzde 10 olarak verilir. Ben, kendidersanemde okul müdürü, yardımcısı ve rehber öğretmenine ayda 500 TL veriyordum 5 sene önce. Tümöğretmenleri suçlamak mümkün değil tabii ki ama bu çark çok yaygın olarak bugün de aynen devam ediyor."


DERS ÖĞRETİLMİYOR


Dershanelerde ders işlenmediğini iddia eden Serdar öğretmen, "Ders işleyen öğretmeni kapıya atarlar.Öğretmenler dershanelerde fıkra kitabı ile derslere giriyorlar. O sınav birincileri de, zaten birinci olacağı belli öğrenciler otomobil, ev ve para karşılığında yapılan transferlerdir" dedi.

 
\"Star
 
memurlar.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol