Öğretmen Diyarı

Dershanenin \'özel\'e dönüşümü hızlandı

MİLLİ Eğitim Bakanlığı'nın dönüşüm kılavuzu ve Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği'nin yayınlanmasının ardından, MEB il müdürlüklerine başvuran dershane sayısı 117'ye ulaştı. Dershanelerin bir kısmının da dönüşüm başvurusu için teşviklerle ilgili tebliğ ile kira ve inşaat yönetmeliğini bekliyor. Yedi dönem halinde alınacak başvuruların ilk döneminde bu sayıya ulaşılması dönüşüm hedefine ulaşılacağını gösteriyor.

En köklü reform olacak

Dönüşüm sürecinin başladığı 2 Haziran'dan itibaren çalışmalara başladıklarını belirten Özel Okullar Derneği (ÖZDER ) Genel Başkanı Ahmet Akça, birinci dönem sonuna kadar üye dershanelerin üçte ikisinin başvurularını tamamlayacağını söyledi. Akça, "Teşviklere ilişkin yönergenin netleşmesi durumunda dönüşüm başvuruları daha da hızlanacak. Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği de özel okul açılmasını kolaylaştırdı ve dershane sahiplerini özel okul açmaya cesaretlendirdi. Süreç böyle devam ederse, teşvikler de artarsa Türkiye eğitimde en köklü reformu yapmış olacak" dedi.

Çok önemli adımlar atılıyor

Tüm Özel Öğretim Kurumları Derneği (TÖDER) Başkanı İbrahim Taşel de dönüşüm yönetmeliğin hazırlanmasında MEB'le birlikte çalıştıklarını belirterek, "Bünyemizdeki dershaneler büyük ölçüde temel liseye dönüşecekler. Hem uygulama açısından hem de öğrenci ve okullara uygulanacak teşvikler açısından önemli adımlar atılıyor. Bunların Türkiye'de özel okullaşma oranlarını artıracağı kanaatindeyim" diye konuştu.

\"Star
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim