Öğretmen Diyarı

Dershanelerin geleceği

 Sınavların gerçekleştiği ülkelerde dersane gibi ek kuruluşlar vazgeçilmezdir. 

Ülkemizde de sınav vazgeçilmez olduğuna göre malesef dersanelerde sistemin vazgeçilmez öğelerinden biri haline gelmiştir.

 

Fakat şuanki iktidarın çok önem verdiği bir politika gereği dersanelerin geleceği uzaydaki karadeliklere doğru ilerlemektedir.

 

Buradan çıkaracağımız en önemli nokta artık dersane geleceği denen olgu ülkemizde kalmayacaktır.

Belki başkalaşım geçirip farklı bir isim altında ortaya çıkacaktır

Fakat dersane kültürü çok fazla uzun zaman beklemeksizin önümüzdeki günlerde veya önümüzdeki aylarda ortadan kalkacaktır.

 

Tabi bu durumda dersaneciler ahı figan etmek yerine sistemin kendilerini nereye götürdüğü iyi okuyup bu başkalaşım sürecini en iyi şekilde tamamlamalarıdır.

 

Elbette dersaneler tamamen kapatılmasın çünkü dersanelerin ülkeye ekonomi olarak ciddi katkıları mevcuttur.Ayrıca öğrenciler açısından da farklı getirilere hayiz kurumlardır

 

İktidarın böyle bir politika üretmesi esasında çok doğrudur.Fakat altı doldurularak ilerlenmelidir.

Sayın Başbakan dersaneler kapanacak dediğinde birçok dersaneci bu duruma ciddi tepkiler göstermiştir.Fakat olayı salt kapanma olarak değerlendirmek çok yanlıştır

Çünkü Başbakan bir ufuk insanıdır.Ürettiği politika da bu ufkun bir ürünüdür.

 

Söyleminde belirttiği gibi sadece kapanma kelimesine odaklanmak çok yanlıştır.Özünde kapanma değil daha çağdaş daha örgütsel daha kaliteli yapılara dönüşmek vardır.

İşte bu dönüşümü sağlayabilecek olan dersaneler varlığını devam ettirecek merdiven altında kalan sığ görüşlü kendini yenileyemeyen yapılar ise ortadan kalkacaktır.

 

Özellikle dersanecilerin bu konuyu çok iyi okumaları gerekir.Okuyabildikleri ve anlayabildikleri ölçüde kendini değiştirebilecek yenileyebilecek ve yeni sistemin vazgeçilmez öğeleri

olacaklardır.

 

kpsshaber.com

Anahtar Kelimeler:
Dershanelerin Geleceği

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim