Öğretmen Diyarı

Dershaneleri kapatacak taslak hazır..

Dershanelerin kapatılmasına yönelik düzenleme üzerindeki çalışmalar tamamlandı. Buna göre, özel okullar kanunundaki tüm “dershane” ifadeleri yasa metninden çıkarılıyor. Ayrıca, dershanelerin TC ve MEB ifadelerini kullanmaları yasaklanıyor. Taslak ile dershanelere, TC ve MEB ifadelerini kaldırmaları için bir ay süre verilecek. Özel okula dönüşmek isteyen dershanelere ise, kapalı spor salonu, kütüphane ve yemekhane gibi kriterlerinde ise esneklik getiriliyor.BİR AY SÜRE TANINACAK


Milli Eğitim Bakanlığı bürokratları, dershanelerin kapatılmasına yönelik hazırladıkları taslak çalışmasını tamamladı. Taslak, Başbakanlığa sunuldu. Başbakanlık tarafından da onaylanması halinde, taslak Bakanlar Kurulu’na sunulacak. Tasarının, 2014 yılına kadar Meclis’te kabul edilmesi ve yeni yıldan itibaren de yürürlüğe girmesi planlanıyor. Taslakta, Özel Öğretim Kurumları Kanunu’nda yer alan ve dershaneleri düzenleyen tüm hükümler yasadan çıkarılıyor. Böylece, dershanelerin hukuki altyapısı tamamen ortadan kaldırılıyor. Ayrıca, taslakta dershanelerin TC ve Milli Eğitim Bakanlığı ifadelerini kullanmaları da yasaklanıyor. Buna göre, dershanelere isimlerini değiştirmeleri için bir aylık süre tanınacak. Bu süre içinde, dershanelerin tüm tabelaları değişecek. Dershaneler tanıtım ve yazışmalarında da MEB ifadesini kullanamayacak.


KÜTÜPHANESİZ OKUL


Dershanelerin özel okullara dönüşmesi içinde bazı düzenlemelere taslakta yer verildi. Buna göre, mevcut özel okullar için, kapalı spor salonları, yemekhane ve kütüphane gibi bölümler de belirli büyüklük kriterleri bulunuyor. Dershaneden özel okula dönüşmek isteyen okullarda bu kriterler esnetilecek. Yine, bu kapsamdaki özel okullara, arsa desteği de verilecek. Bu konuda belediye kanunlarında değişiklik yapılarak, belediyelerin dershanelere özel okullar için arsa desteği vermeleri sağlanacak.


Taraf/Hüseyin Özay

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim