Öğretmen Diyarı

DERSHANELERE YOĞUN TALEP

Temel Liselere yoğun ilgi olması dershanelerin sadece adının değiştiği yönünde bir algı oluşturuyor. Bu yüzden bu yıl denetimlerin sıkı yapılması bekleniyor.Şimdiden temel liseleri tercih edip erken kayıt yaptıran veliler  çocuklarının eğitiminde Anadolu Liseleri'nden çok Temel Lise'lere güvendiklerini göstermiş oluyorlar.  Gelecek öğretim yılı için Temel Liseye dönüşecek dershaneler, şimdiden kayıt almaya başladı. Velilere yapılan vaadlere bakılırsa, dershane problemi çözülmemiş sadece şekil değiştirmiş olacak. Temel lise sahipleri, öğrenci ve velilere dershane ve lise programını birleştireceklerini, ders notlarının çok yüksek tutulacağını, kendilerine göre önemsiz olan derslerin “yaparmış gibi” yapılacağını, devlet desteği almalarının önünde bir engel olmadığını, ödeyecekleri ücretin sadece dershane ücreti kadar olacağını vaadediyorlar.  Bunun yanında okullardaki kursların bir işe yaramadığı özellikle vurgulanarak okuldaki eğitim itibarsızlaştırılıyor. Veliler, aceleye getirilerek düşünme ve araştırma fırsatı tanınmadan kayıt yaptırmaya zorlanıyor. Dershane problemi çözülmüş gibi görünmekle beraber sadece adı değişmiş gibi olması ve Anadolu Liseleri'nde öğrenci kalmayacak kadar geçişin başlamış olması önlem alınması gerektiğinin de göstergesi. 

Öğrenci sayısının azalması ile okulların norm kadro durumları da değişecek ve öğretmenler de zor duruma düşecektir. Sistem değişikliğindeki bu açık yetkililerce göz önünde bulundurulmuş mu zaman gösterecek. 

Temel Liselere yoğun talep olması gösteriyor ki dershanelerin sadece adı değişmiş, sistemdeki eksiklik giderilememiş,  velilerin ve öğrencilerin dershaneye gerek duymaması yönünde güveni kazanılamamış. Bu yıl  Temel Liselerdeki ders saati işleniş düzeninin sıkı kontrol altına alınması bekleniyor.  

 

mebmedya.com

Anahtar Kelimeler:
dershanelere yoğun talep

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol