Dershanelere bir yıl daha ek süre

Görevden alınacaklar 615’ti 1097’ye çıktı: Komisyonda taslak ile yasalaşması ile birlikte görevden alınarak eğitim uzmanı ya da eğitim müşaviri kadrolarına alınacak 615 yönetici içinden Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı ve Strateji Geliştirme Başkanı çıkarıldı. Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı ve Strateji Geliştirme Başkanı yasa ile birlikte görevden alınmayacak. Öte yandan görevden alınacaklar arasına il milli eğitim müdür yardımcıları da eklendi. Böylece taslağın yasalaşması ile birlikte görevden alınacak bürokratların sayısı 615’ten 1097’ye çıktı.

Denetim teşkilatına Can Yücel ilhamı: Tasarının Rehberlik ve Denetim Başkanlığı’na ilişkin hükümlerinde bir ifade değişikliği yapıldı. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın maddedeki “eğitim denetmenleri”ifadelerinin tamamının “marifetiyle müfettişi” olarak değiştirilmesini istedi. Avcı önerisi ile ilgili olarak Can Yücel’in babası Hasan Ali Yücel için yazdığı “Geldi mi de gidici hep acele işi. Çağın en güzel gözlü marifetiyle müfettişi” şiirini anımsattı. Bakan Avcı’nın önerisi tüm parti üyelerinin oyunla kabul edildi. Böylece eğitim denetmenlerinin artık maarif müfettişi olarak adlandırılması kabul edildi.

Ilahiyatçı maarif müfettişi olacak: Komisyonda yapılan düzenleme ile fen edebiyat, hukuk, siyasal bilgiler. Iktisadi ve idari bilimler, iktisat ve işletme fakültelerinin yarışırsa ilahiyat fakültesi mezunlarının da maarif müfettişi olmasının önü açıldı.

Kontenjan kadar değil kayıt kadar destek: Özel okula dönüşecek dershanelere, resmi okulda okuyan bir öğrencinin devlete maliyeti kadar para desteği yapılacak. Desteğin miktarına, Maliye ve MEB ortak karar verecek. Destekle ilgili ayrıntılar çıkarılacak yönetmelikte açıklanacak. Böylece, “başarısız ve öğrenci talebinin yoğun olmadığı, kontenjanlarını dolduramayan okullar için avantaj sağlamasının önüne” geçilecek.

 

Dershaneden okula geçen öğretmenin haklarına son: Komisyonda yapılan değişiklikle kapanacak dershanelerde en az 6 yıl çalışan öğretmenler içinden KPSS’siz olarak MEB bünyesine alınacak öğretmenler ayrıldıkları dershaneden kıdem ve ihbar tazminatı talep edemeyecek.  

 

Cumhuriyet

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim