Öğretmen Diyarı

DERSHANELERE AVRUPA AYARI

Hükümetin dershaneleri kapatma kararının Anayasa Mahkemesi’nden dönmesiyle birlikte başlayan kaotik ortam devam ediyor. Eğitimciler ve veliler dershane sisteminin nasıl devam edeceği ve temel liseler ile okulların açtığı kursların ne olacağı sorularına yanıt arıyor. Anayasa Mahkemesi’nin iptal kararının gerekçesinin açıklanmaması nedeniyle bu sorulara henüz yanıt verilemiyor. Yarın açıklanması beklenen gerekçeli karar öncesi yapılan yorumlarda dershanelerin tamamen kaldırıldığı da öne sürüldü, tam tersine devam edeceklerini söyleyenler de oldu.

DERSHANE YERİNE TAKVİYE KURSU 

Milli Eğitim Bakanlığı ise Anayasa Mahkemesi’nin gerekçeli kararını beklerken bir yandan da hazırlıklarını sürdürüyor. Buna göre bakanlığın, dershanelerin eski sistemle yani sınavlara hazırlık temelinde çalışmasına pek sıcak bakmıyor. Bu sistemin yerine Avrupa ve diğer birçok ülkede uygulanan ‘takviye kursu’nu tercih etmesi bekleniyor. Öğrencileri sınavlara hazırlayan dershane sisteminin Japonya ve Kore’de uygulandığını belirten eğitim uzmanları, takviye kurslarının daha yangın olduğuna dikkat çekiyor. Bakanlığın da, Türkçe, matematik, kimya gibi ders bazında kurslar açtığını kaydeden eğitimciler, aynı yöntemin yeni açılacak takviye kursları için de geçerli olabileceğini belirtti. Milli Eğitim Bakanlığı’nın dershanelere sunacağı seçenekler arasında özel okul veya etüt merkezi de bulunuyor.

Açmak mümkün değil

MEB istatistiklerine göre Türkiye genelinde faaliyet gösteren 4600 civarında dershane vardı. Bunlardan 2200’ü kapatma kararı aldı. 2400’ü dönüşüme başvurdu. 1800’ünün dönüşümü kabul edildi. 788’ i olur aldı. AYM’nin verdiği kararla, kurumunu kapatmayan dönüşüme başvurmayan, başvuru yaptığı halde olur alamayan kurumlar dershanecilik faaliyetine devam edebilirler. Ancak ortada bir kanun olmadığından yeni dershane açmak artık mümkün değil. Yasada dershane ismi olmadığı için eski işlerine de dönemeyecekler.

Yaşar Özsoy

 

 
Anahtar Kelimeler:
dershanelere avrupa ayarı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol