Öğretmen Diyarı

Dershanelerden 40 bin öğretmeni transfer planı

 

 

EBRU TOKTAR ÇEKİÇ


Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, AK Parti'nin öncekigün yapılan kapalı grup toplantısında dershanelerindönüşümüne ilişkin vekilleri bilgilendirdi. AvcıTürkiye genelindeki dershanelerde sanıldığı gibi 100 bin değil, 50 bin öğretmenin görev yaptığını, bunlardan 40 bininin bakanlığa alınabileceğinisöyledi. Avcı, bu öğretmenlerin mutlaka örgüneğitimde değil, etüt eğitim merkezleri ve açıkliselerde de görevlendirileceğini söyledi. AK Parti'nin eski kurmaylarından Abdülkadir Aksu, KPSS'ye giren 300 bin öğretmen atama beklerken, dershane öğretmenlerinin bakanlığa sınavsızalınmasının adalet duygusu açısından sıkıntı yaratabileceğine dikkat çekti. Bakan Nabi Avcı, Aksu'nun bu hatırlatması üzerine, "Onlar okuldan yeni mezun öğretmenler. KPSS'ye giriyorlar, ama dershaneöğretmenlerinin de yıllara dayanan tecrübeleri var. Tecrübe bu açığı kapatır" diye yanıtladı.


2018'E KADAR SÜRE İSTEDİLER


Eski Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik döneminden bu yana konunun üzerinde çalışıldığını kaydeden Avcı, üniversiteleri kazanma açısından dershanelerin başarısının yüzde 7 olduğunu, esas başarınınokullara ait olduğunu savundu. Avcı, "Dershanelerin yüzde 20'si özel okula dönüşebilir formatta. İşin garibi itiraz edenler de bu grupta yer alıyor. 2018 yılına kadar süre istediler, ama bunda inandırıcı değiller" diye konuştu. Avcı, dershanelerin yüzde 30'luk kısmının etüt eğitim merkezleri, yüzde 20'sinin açık liseyedönüştürülebileceğini, kalan ve borç içinde olan dershaneleri Milli Eğitim Bakanlığı'nın satın almaya hazır olduğun bildirdi.


AK PARTİ SEFERBERLİK BAŞLATTI


MEB, dershanelerdeki dönüşüm için bir yandan yasa taslağına son şeklini verirken, diğer yandan paydaşlarla konunun ayrıntılarını masaya yatırıyor. AK Parti ise kara propagandaya karşı seferberlikbaşlatıyor. Başbakan Erdoğan'ın talimatıyla, eğitimci ve akademisyen vekiller yurdun dört bir yanınadağılarak, konuyu halka anlatacak. Bakan Avcı da bugün ikinci kez milletvekillerine özel toplantıda brifingverecek. Yürütülen çalışma çerçevesinde, AK Parti'de eğitimci kökenli 40 milletvekili ile 78 akademisyen kökenli vekil de "dershane dersi" için sahaya inecek.


PAZARTESİ BAKANLAR KURULU'NDA


Paydaşlarla çeşitli illerde gerçekleştirdiği çalıştaylardan çıkan sonuçları göz önüne alan Bakan Avcı, pazartesiye kadar taslak çalışma üzerinde gerekli rötuşları yapacak. Hafta başında Başbakan Erdoğan başkanlığında toplanacak Bakanlar Kurulu'nda konu bir kez daha enine boyuna tartışılacak. 1.2 milyonöğrencinin açık lisede 15 saat ders görmesi, 15 saat de uzaktan eğitim yoluyla eğitime yönelinmesi gündemde. Meclis'in, yerel seçimler dolayısıyla mart ayı başında tatile girme ihtimali bulunuyor. Bu nedenle düzenlemenin bu tarihe kadar yasalaşıp yasalaşmayacağını yapılan değerlendirmelerbelirleyecek. HAKKI KURBAN - ANKARA


ÖĞRETMENLER "KAPANSIN VE MEB'DE ÇALIŞALIM" DİYOR


Diyarbakır'da Final Dershaneleri öğretmenleri, dershanelerin kapatılmasına destek verdi. Final Dershanesi'nde coğrafya öğretmenliği yapan Mehmet Şah Alak, öğretmenlere hiçbir şekilde dershaneler kapatılsın mı kapatılmasın mı tarzında bir soru sorulmadığını söyledi. Hafta sonu dershaneye hafta içiokula öğleden sonra ek derse ya da özel derse giden öğrencilerin sosyal hayatta, sosyal becerilerininsıfıra indiğini kaydeden Alak, öğrencilerin düşünme yetilerinin buna bağlı olarak azaldığını dile getirdi. Matematik öğretmeni Mahmut Demirkıran da, dershanelerin kapatılmasından yana olduğunu dile getirdi. Demirkıran, "Öğretmenler üzerinde baskı oluşmuş. Öğretmenleri daha fazla yoruyor belli bir saat planı yok. Girdiğimiz bir ders saati milli eğitimdeki bir öğretmenden daha fazla, bundan dolayı kapatılmasından yanayım" ifadelerini kullandı. Biyoloji öğretmeni Muhammed Demir "Dershanelerde çok ağır şartlardaçalışıyoruz. Bunu herkes biliyor. 50 bin öğretmeni MEB'e aktardığınız zaman oradaki kaliteyi artırırsınız kesinlikle" diye konuştu.

 
\"Akşam\"
 
memurlar.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol