Öğretmen Diyarı

Dershanelerdeki Öğretmenlerin İstihdamı
İstihdam edilemeyen öğretmenlerin halk eğitim merkezlerinde istihdam edilip edilmeyeceğinin ve bu konuda ayrıntılarda değişiklik olup olmadığına ilişkin soru üzerine ise Bakan Avcı, “Sivil toplum kuruluşlarından, sendikalardan, dershane işletmecilerinden gelen öneriler var. Bunların hepsini tasnif ediyoruz. Dershane sektörü kendi içlerinde ciddi farklılıklar gösteriyor. Dolayısıyla bunların her birinin hangi tür dershanelere dönüşebileceği konusunda öneriler de farklılaşıyor. Bazıları özel okula dönüşme imkânına, kabiliyetine, alt yapısına sahip, bazıları sadece bir anaokulu olabilecek ölçekte alt yapıya sahip. Biz de bu seçenekleri, bütün bu dershane türlerine uyarlayabilecek şekilde zenginleştirmeye gayret ettik" şeklinde konuştu.
Dershanelerin Beşte Birinin Özel Okula Dönüşmesi Öngörülüyor
Katkılarından dolayı dershane yöneticileri, sendika ve STK´lara da teşekkür eden Bakan Avcı, dershanelerin kaçının özel okula dönüşebileceğine yönelik soruya, daha önceki envanter çalışmasındaki ilk bulguların, dershanelerin en fazla yüzde 20´si yani 5´te birinin özel okula dönüşebilir nitelikte olduğunu gösterdiğini, son çalışmalarında da benzer sonuçlar elde ettikleri cevabını verdi. Dönüşme kabiliyetine haiz olan herkesin illa özel okula da dönüşmeyi istemediğinin altını çizen Bakan Avcı, beşte birinin özel okul olmaya uyabileceğini düşündüklerini ifade etti.
Nihai kararın işletme sahiplerine ait olduğunu vurgulayan Bakan Avcı, özel okul olmak istemeyenlerin etüt eğitim merkezi, anaokulu, farklı bir kurs veya açık lise seçeneklerinden birine yönelik karar vereceğini dile getirdi. Özel okula dönüşmek için geçici bir süre özel okul açma kriterlerini esneteceklerine işaret eden Bakan Avcı, bu kriterle özel okula dönüşmek isteyenlerin sayısının artabileceğini kaydetti.
Dershanelerin dönüşemediği takdirde 2015´te de açık lise olarak faaliyet gösterip gösteremeyeceklerine ilişkin soru üzerine Bakan Avcı, 2015 Eylül ayı itibariyle dershanelerin dönüşmeye başlayacaklarını, 2014-2015 eğitim öğretim yılında dönüşebilenlere farklı teşvikler uygulanacağını dile getirdi.
Bakan Avcı, hepsinin kendilerine sunulan seçeneklere karar vermesi ve Eylül 2015´ten itibaren ona dönüşmek için gerekli düzenlemeyi yapmış olmasını beklediklerini ifade etti.


MEB

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim