Öğretmen Diyarı

Dershaneler yurda mı dönüşecek ?

Milli Eğitim Bakanlığı, dershanelerin özel okuladönüşümü çalışmalarını, eğitim sendikaları,sektör temsilcileri ve işletmecilerle işbirliği halinde sürdürüyor. Bu kapsamda, dershanelere sunulanözel okul, etüt ve halk eğitim merkezlerinedönüşüm gibi tekliflere yenisi eklendi. Bakanlık,dershanelerin dönüşümünde sektör temsilcilerine, ‘öğrenci yurdu olarak hizmet verin’ önerisi getirdi.

ENVANTER TAMAMLANDI

Dershanelerin dönüşümüne ilişkin yasal değişiklik, ‘Özel Öğretim Kurumları Kanunu’ üzerindenyapılacak. Dershanelerin mevcut kapasitelerini belirlemeye yönelik envanter çalışmaların tamamlayan Bakanlığın projesiyle, dönüşüm kapsamında dershanelere sunduğu öneriler arasında özel okul ve etütmerkezinin yanı sıra, anaokulu, hizmet içi eğitim merkezi, özel meslek lisesi gibi seçenekler yeralıyordu.

İKİ BAKANLIK ÇALIŞMALARI SÜRDÜRÜYOR

Başbakan Erdoğan’ın kız ve erkek öğrencilerin aynı evde kalmasına gösterdiği tepkiyle gündeme gelen yurt sıkıntısına yönelik, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Bakanlığa bağlı Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK)çalışmalarını sürdürüyor. Bakan Suat Kılıç, KYK’ya bağlı 310 bin 800, özel sektörde de 200 bine yakın yatak kapasiteli yurtların bulunduğunu belirtmişti. Türkiye’deki üniversitelerin toplam kontenjanı ise 762 bin 219.

memuruznet

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim