Öğretmen Diyarı

Dershaneler kapanıyor 30 bin öğretmen işsiz

Temel liselere dönüşen dershanelerin kontenjanları yarı yarıya azalınca kurumlar öğretmen çıkarmaya başladı.

İşsiz kalan öğretmenlerden R.M., “Anayasa Mahkemesi 2 yıldır bizim işsiz kalmamızı mı bekledi? Bu saatten sonra karar vermeseler de olur” diye tepki gösterdi.


1 Eylül 2015 itibariyle yasa zoruyla kapatılacak 3.700 dershanenin 2.190’ı hayatta kalabilmek adına temel liseye dönüşmek için başvuru yaptı. Ancak MEB’in “Size bir şey olmayacak” diye garanti verdiği öğretmenlere unutuldu. Dönüşen dershanelere kontenjan sınırlaması getirildi. Öğrenciler yarı yarıya azalınca, dershaneler öğretmen çıkarmaya başladı.


 

DERSHANE HOCALARININ YARISI YOLCU

Pek çok dershane daha eğitim sezonu bitmeden öğretmenlerin sözleşmesini feshetti. Tam bir öğretmen kıyımı yaşanıyor. İstanbul Kartal’da temel liseye dönüşen bir dershane 80 öğretmeninin 40’ını işten çıkardı. Duruma çök üzüldüklerini belirten dershanenin müdürü, “Dershanede hafta içi 500 ve hafta sonu 500 olmak üzere 1000 öğrencimiz oluyordu. Şimdi bize 500 kişilik bir kontenjan tanıdılar” diyerek durumun vahametini anlatıyor.

 

1000 ÖĞRENCİDEN 400’E DÜŞTÜK

Yasa gereği, temel liseye dönüşen dershanelerin sınıf mevcutları en az 12 en çok 24 oluyor. Temel liseler, her sınıf için okul kontenjanının yüzde 30’u kadar öğrenci alabiliyor. Örneğin bir kuruma 500 kontenjan veriliyor, kurum ise 12. sınıf için sadece 150 öğrenci alabiliyor. Maltepe’de dershaneden temel liseye dönüşen başka bir kurumun yöneticisi, “Sınıf mevcutları da 25’ten 20’ye düştü. 25 sınıfımız var. Dolayısıyla sadece 100 kişi sınıf kontenjanından kaybediyoruz. 1000 öğrenciden 400’e düştük. Hocalarımızın çoğuyla yollarımızı ayırmak zorunda kaldık” diyor.

 

ASIL MAĞDURİYET SÖZEL BRANŞLARDA

Asıl mağduriyet ise sözel branşlarda yaşanıyor. İstanbul Avcılar’da bir dershane 12 Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeninin 9’unu işten çıkararak yoluna 3’üyle devam etme kararı aldı. Kurum müdürü, “Dönüşümden özellikle sözel bölümlerdeki hocalar daha çok etkilendi. Çünkü fedakârlık yaptığınız zaman sözelden yapıyorsunuz. Öğrenci bir şekilde sözeli hallediyor. Sayısal daha önemli görülüyor” bilgisini veriyor.


DÖNÜŞÜMDE KAOS VAR


Öte yandan dönüşüm için başvuran dershanelerin ön başvuruları kabul edildi. Ancak Milli Eğitim Bakanlığı’nın son kararı dershanelerin resmi olarak kapanacağı 1 Eylül ile 15 Eylül arasında verecek olması kaosa yol açacak. Birçok kurum son anda dönüştüğü için kayıtları tamamlayamadan eğitim sezonu başlayacak. Ayrıca başvurusu kabul edilmeyenler hiçbir hazırlık yapamadan kapanacak.

 

ANAYASA MAHKEMESİ KARAR VERMESE DE OLUR


İşten çıkarılan öğretmenlerden R. M., “2 yıllık öğretmenim. Daha sene sonunu bile beklemeden bizi kapı önüne koydular. Onlarca arkadaşım işsiz kaldı. Bizi önce Tayyip sonra da Anayasa Mahkemesi vurdu. Tamam hükümet bir yanlış yaptı da mahkeme iki yıldır nasıl karar veremedi? Bunca insanın vebalini almayı nasıl göze aldı? Bu saatten sonra karar vermese de olur” diye isyan etti.

 

YAŞ SINIRI DA ÖĞRETMENİ VURDU


Hükümet, 6 yıl sigortası olan dershane öğretmenlerinin mağdur edilmeyeceğini açıklamıştı. Ancak halihazırda 60 bin dershane öğretmeninin 40 bini 6 yılın altında sigortası olan kişiler. İşten çıkarılan öğretmenlerin büyük bölümü de birkaç yıllık öğretmen. Yasadaki yaş sınırından dolayı öğretmen olma şansları da yok. İşsiz kalan öğretmenlerden S.B., “5 yıllık öğretmenim. Tecrübeliyim, başarılıyım ama işsizim. Bu meslek benim hayatım. Bu saatten sonra pazarda limon mu satayım” diye tepki gösterdi.


KARAR GECİKİNCE


Anayasa Mahkemesi, dershanelerin kapatılmasıyla ilgili kararı 2 yıl bekletince dershanelerin yüzde 90’ı kapandı. Dönüşüm için gerekli şartları taşımayan 1000 dershane de KPSS ve sürücü kursu gibi kurumlara dönüştü. Bu kurumların öğretmenleri de işsiz kaldı.

Kaynak: Haber Kaynağı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol