Öğretmen Diyarı

 Dershaneler Eskisi Gibi Faaliyetlerine Devam Edecekler

Geçen hafta Anayasa Mahkemesi'nindershaneler kanunu olarak geçendershanelerin kapatılması ile ilgili yasayı iptal etmesinin gerekçeli kararı bugün Resmi Gazete'de yayımlandı.

Tüm Veliler Takviye Ders Alma Özgürlüğüne Sahip

Kararın Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından açıklamada bulunan PAK Eğitim İşçileri Sendikası avukatı Mehmet Kasap kararda en ilgi çeken yer olarak, "Tüm veliler ve öğrenciler için takviye ders eğitimi almanın bir hak olduğuna karar vermiştir. Yüksek Mahkeme, yasa ile veli ve öğrencilerin takviye ders almasının engellenmesini de temel hak ve özgürlüklerin ölçüsüz bir şekilde sınırlandırılması olarak değerlendirmiştir." bölümüne vurgu yaptı.

Dershaneler Faaliyetlerini Devam Ettirecekler

Açıklanan kararın işletmeler açısından özel teşebbüs hürriyetinin ihlal edildiği noktasında da karar verdiğine değinen Avukat Kasap, "Sonuç olarak kanundan dershane tanımı 14 Mart 2014 tarihinde çıkarılmasına rağmen nasıldershaneler faaliyetlerini devam ettirdilerse aynen faaliyetlerini devam ettireceklerdir. Mahkeme, özellikle uygulamada sıkıntı çıkmaması açısından 1 Eylül 2015'te yürürlüğe girecek yasağı da iptal etmeyi ihmal etmemiştir." diye konuştu.

12 Yaş Sınırı İptal Edildi

kararda ilgi çeken yerlerden birinin de etüd merkezlerinde 12 yaş sınırını ve kurslarda 'üniversite ve ortaokul giriş sınavlarına yönelik eğitim verilemeyeceği' yasaklarına yönelik olan iptalin olduğunun altını çizen Kasap, "Yüksek Mahkeme, uygulamada MEB yetkililerin ifade ettiği gibi bir boşluk doğacağına inanmadığı için kararın yürürlük tarihini erteleme ihtiyacı duymamış ve karar 24 Temmuz 2015 itibarıyla sonuç doğurmuştur." şeklinde sözlerini tamamladı.

 

Kaynak: sendikahaberleri.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol